Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas esmaspäevasel istungil peaminister Kaja Kallase ning tervise- ja tööminister Tanel Kiigega vaktsineerimise korraldust ja piirangutest väljumise plaani, millest viimast ei soostunud peaminister lähemalt tutvustada.
Komisjoni esimehe Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul tuleb segadus vaktsineerimises lõpetada ja selleks on vaja juhtimisselgust vaktsineerimise korralduses. Reisalu sõnul ootab ühiskond valitsuselt sisulist tegevuskava, kuidas riik kriisist väljuma hakkab ja milliseid piiranguid ning mis tingimustel leevendama hakatakse. „Saame aru, et ükskõik milline piirangute leevendamine toob kaasa kontaktide arvu tõusu,“ rääkis Reinsalu, kelle sõnul on vaja täpset tegevuskava, kuidas piirangute olukorrast väljuda nii, et viirus oleks kontrolli all.”
Urmas Reinsalu küsimusele, kas valitsusel on väljatöötamisel konkreetne piirangutest väljumise plaan, vastas Kaja Kallas, et indikaatorid erinevate ohutasemete juurde on olemas. Küll aga peab neid numbreid teadusnõukojaga veel täpsustama.
„See, mis puudutab piirangute leevendamise kava, see on arutluse all. Iga kahe nädala tagant me neid arutame. Ma ei jagaks neid enne, kui me oleme need kinnitanud. Senikaua on need mustandid,“ ei soovinud Kallas plaane lähemalt tutvustada.
Küll kinnitas Kallas, et piiranguid hakatakse leevendama samamoodi samm-sammult, nagu need kehtestati. “Ei lähe kõik korraga lahti, vaid vastavalt sellel, kuidas piirangud peale pandi, samm-sammult. Me ei tee koole lahti täies ulatuses, vaid sellel tasemel, mis enne sulgemist oli. Näiteks muuseumide puhul saame piiranguid leevendada, aga ei tee täies ulatuses lahti. Leevendamise kava on astmetega seotud ja peaks olema tuleviku mõttes seotud valge raamatu tabeliga, et igaüks teab, kuidas käituda,” lausus Kallas.
Kui Reinsalu uuris peaministrilt, kas valitsus on kinnitanud vaktsineerimiskava ning kas tegemist on 19. jaanuari kavaga, kostis Kallas, et see on arutusel 13. aprillil ja 15. aprillil. „19. jaanuaril, ma ei tea, see ei olnud veel meie valitsus. Ma tean küll seda kava, mida te kinnitasite, aga seda oleks pidanud tegema tunduvalt varem. Teate, mul pole dokumenti siin, et kuupäeva kindlalt öelda. Vaktsineerimiskava, millega eelmine valitsus alustas, meie oleme seda täiendanud,“ lisas Kallas.
Sotsiaalminister Tanel Kiik täpsustas, et vaktsineerimisplaan on tõesti 19. jaanuari seisuga, aga pärast seda on valitsus teinud mitmeid otsuseid, mis puudutavad eesliinitöötajaid jm. „Nüüd oleme ka seda plaani täiendanud. Homme (13.04 – toim) arutame põhjalikumalt seda valitsuse tasandil, neljapäeval on plaan uuendatud variant heaks kiita,“ sõnas Kiik ning rõhutas, et vaktsineerimisplaan ei ole õigusakt.
Lisaks ministritele olid erikomisjoni istungile kutsutud riigikontrolör Janar Holm, sotsiaalministeeriumi ja riigikontrolli esindajad.