Terviseameti juht Üllar Lanno. FOTO Remo Tõnismäe, Postimees

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno tõdes Kanal 2 “Reporteri” otsestuudios, et Kaja Kallase otsus võimule tulles piiranguid leevendada tuli valel ajal, sest leevendused andsid ühiskonnale tunde, et kohe-kohe saab kõik mööda. Lanno sõnul läheb riik lukku 3-4 nädala pärast, juhul kui nakatumisnäitajad jäävad konstantselt 1500, 1600 juhu juurde päevas. 

“Meil on tuhatkond haigla voodikohta ootamas ja täitumas haigetega, keda tuleb juurde kümnetes ja kümnetes. Meil on 14 päeva 100 000 inimese nakkusnäitaja üle tuhande ehk Euroopa absoluutses tipus. Loomulikult haiglavõrk ei pea ühel hetkel sellisele kasvutempole enam vastu, ütles Lanno.

Vaata saadet Postimehe veebis

Kallas seadis eesmärgi, mida ta ei ole suutnud täita

Peaminister Kaja Kallas esines 22. veebruaril  Riigikogus mäletatavasti poliitilise avaldusega, milles tõdes, et  koroonaviiruse leviku olukord on väga tõsine, haigestumise intensiivsus on endiselt väga kõrge ja viiruse levik ulatuslik. Ühtlasi sedastas Kallas toona, et valitsus teeb otsuseid mitmeid näitajaid jälgides, millest üks tähtsaimad on haiglavõrgu võimekus.

Ent viiruse plahvatusliku leviku olukorras arutas olukorda siis ka Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon, mille esimehe Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul nõuab koroonaviiruse kiire levik Eestis otsustavat tegutsemist ja valitsuse rakendatud meetmete hindamist.

„Eesti on Euroopas viiruse levikult Tšehhi järel teisele kohale, meetmete rakendamise kiirus ja tõhusus on seega kriitilise tähtsusega,” rõhutas Reinsalu.

Kui vastne peaminister Kaja Kallas asus toona seisukohale, et valitsuse keskne eesmärk praegu on tagada tervishoiusüsteemi toimimine, siis komisjonis leiti Reinsalu sõnul, et see on asjaolusid arvestades täiesti ebapiisav eesmärk: vaja on saada viiruse levik kontrolli alla ehk nakkekordaja alla ühe, nagu ka teadusnõukoda soovitas.

Ka sel nädalal rakendunud piirangud ei pruugi leevendust tuua

Teadusnõukoja juhi Irja Lutsari hinnangul ei pruugi ka sel nädalal rakendunud piirangud praeguses olukorras piisavad olla. „Kui vaadata, et nakatumise näitajad on praegu iga päev üle tuhande, siis sellest ei pruugi nakatumine kontrolli alla saamiseks piisata. Üle-tuhandeliste nakatumisnäitajatega meie meditsiinisüsteem lihtsalt vastu ei pea,” ütles professor Lutsar teisipäeva ERR-ile.

Küsimusele, milliseid meetmeid teadusnõukoda valitsusele soovitab, vastas Lutsar, et sisuliselt toetatakse samu piiranguid, mida juba eelmisel nädalal valitsusele soovitati, kuid millest kõiki valitsus ei aktsepteerinud.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga