6. juulil sündinud koalitsioonierakondade kokkulepe, mis lahendab ajutise välistööjõu probleemi ning toetab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet, on Rõuge valla Kärinä külas asuva Nopri talu peremehe Tiit Niilo (Isamaa) hinnangul põllumeestele täiesti vastuvõetav.
„Kokkuleppe kohaselt jälgitakse tähelepanelikult kolmandate riikide tervisenäitajaid ning kehtestatakse eraldi nõuded Eestisse saabujatele. Muus osas taastame tavapärase olukorra ja säilitame konservatiivse rändepoliitika, mis toob kasu Eesti majandusele ja ettevõtlusele,“ ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.
Mis puudutab ettevõtjatele pandud kohustustesse, näiteks palganõude kehtestamist, siis seda peab Tiit Niilo mõistlikuks. „Olgem ausad, neile, kes siia tööle saabuvad, maksti varem ja makstakse ka tulevikus normaalset palka. Pean palganõude kehtestamist põhjendatuks ja kindlasti ei piira see mõistlikke majandajaid. Vastuvõetav on ka see, et väljastpoolt riigipiire Eestisse tööle saabujad saavad varasema üheksa kuu asemel ametis olla kuus kuud. Me räägime ikkagi hooajatöölistest ja piisava ettevalmistusega saab põllumees oma tegevusi mõistlikult planeerida. Omakorda lisab kindlust, et reeglid on kokku lepitud aastani 2022,“ ütles Niilo ning lisas, et ükski normaalne tööandja ei eeldanud varem ega eelda ka tulevikus kontrollimatut ja igasuguste kriteeriumiteta välistööjõu liikumist.
Nopri tallu saabumist ootab Ukrainas hetkel kolm töötajat, Ukrainasse sõidab aga peagi tagasi üks töötaja, kelle hooajaline leping lõpeb. „Iseküsimus on muidugi see, kas saabuvad ukrainlased peavad Eestisse saabumisel jääma karantiini või mitte. Tööandjana oleks ma mõistagi rahul, kui nad karantiini jääma ei peaks, sest see kaks nädalat on täiendav ja märkimisväärne kulu,“ ütles Niilo.