​Riigikogu õiguskomisjon arutab vihakõne kriminaliseerimise vastast petitsiooni

Esmaspäevasel Riigikogu õiguskomisjoni istungil arutatakse Isamaa Noorteühendus ResPublica algatatud petitsiooni „Sõnavabaduse kaitseks“, milles tehakse Riigikogule ettepanek lükata tagasi koalitsiooni katsed vihakõne täiendavaks kriminaliseerimiseks.

Isamaa Noorteühenduse esimehe Karl Sander Kase sõnul on sõna- ja väljendusvabadus väärtus, mida tasub hoida. „Ebameeldivaid või mittesobivaid arvamusi ei saa ühiskonnast kaotada vanglakaristuste abil. Ebameeldivate asjade keelustamine loob lämmatava kultuuri ja ühiskonna kus ei austata erinevaid arvamusi,“ ütles Kase.

Isamaa Noorteühenduse algatatud petitsioon kogus lühikese aja jooksul 1562 allkirja.

Kase sõnul usub Isamaa Noorteühendus, et avaliku arutelu kvaliteedi ja Eesti ühiskonna tervise huvides on omavahel lugupidavalt suhtlemine oluline, kuid seda peaksid kujundama ühiskondlikud normid ja hea tava.  „Täiendav riiklik tsensuur ja kriminaalkaristused ei aita vihakõne probleemi lahendada,“ ütles Kase.

Isamaa Noorteühenduse algatatud petitsiooni eesmärk on kaitsta sõnavabadust ning seista vastu katsetele vihakõne täiendavaks kriminaliseerimiseks. „Sõnavabadus on demokraatliku ühiskonna üks suurimaid alusväärtusi. Välja pakutud vihakõne täiendava kriminaliseerimise puhul tekiks Eestis aga tsensuur, mis seda alusväärtust oluliselt piiraks,“ seisab petitsioonis.  Algatuses meenutatakse, et alles eelmise aasta detsembris arutas Riigikogu seadusemuudatust, mis võimaldanuks karistada inimest väidetava vihakõne eest kriminaalkorras ja 1-3 aastase vangistusega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga