Välisminister Reinsalu avaldus seoses olukorraga Valgevenes

Välisminister Urmas Reinsalu kutsub Valgevene võime üles lubama presidendivalimistele sõltumatuid vaatlejaid ja tagama kandidaatidele võrdsed võimalused. Foto: Raigo Pajula

Eesti väljendab jätkuvat muret rahumeelsete kogunemiste ja sõnavabaduse piiramise üle Valgevenes lähenevate presidendivalimise kontekstis.

Viimastel päevadel on kinni peetud rahumeelseid meeleavaldajaid, inimõiguste kaitsjaid ja ajakirjanikke. On kahetsusväärne, et eelseisvate presidendivalimiste taustal ei ole Valgevene ametivõimud taganud õigusriigi toimimist ega konkureerivat poliitilist keskkonda, takistades potentsiaalsete kandidaatide registreerimist. Sellised ebaproportsionaalsed ning põhjendamatud piirangud ei vasta rahvusvaheliselt kehtivatele standarditele.

„Samuti on kahetsusväärne, et OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) ei saanud Valgevene võimudelt õigeaegset kutset 9. augustil toimuvate presidendivalimistele vaatlusmissiooni saatmiseks,“ ütles välisminister Urmas Reinsalu.

Kutsume üles Valgevene võime tagama vabad ning õiglased presidendivalimised ja viivitamatult vabastama inimõiguste kaitsjad, aktivistid, ajakirjanikud, poliitilised oponendid ja rahumeelsed meeleavaldajad, tagades nende põhiõigused

Inimõiguslased: Valgevenes on kinni peetud üle 700 inimese

Valgevenes on presidendivalimiste kampaania ajal võetud kinni rohkem kui 700 inimest, iga viies on pandud haldusvangistusse, edastasid inimõiguslased esmaspäeval.

“Võimud jätkavad rahumeelsete kogunemiste osaliste, blogijate ja poliitaktivistide represseerimise poliitikat. Poliitvangide hulk on riigis jõudnud 24 inimeseni. Valimiskampaania algusest 8. mail on kinni võetud vähemalt 703 inimest, 129 neist mõisteti haldusvangistusse, 252 said trahvi,” seisis inimõiguskeskuse Vesna ja Valgevene Helsingi komitee ettekandes.

Inimõiguslased kinnitavad, et võimude loodud valimiskampaania tingimused ei vasta rahvusvahelistele õiglaste demokraatlike valimiste poliitilise konkurentsi võrdsete tingimuste standarditele.

Samuti alustas üks tõenäolistest kandidaatidest, ametisolev president Aleksandr Lukašenko juba kihutuskampaaniat, kasutades aktiivselt riigimeediat ja võimuvertikaali ressurssi, märgiti ettekandes.

Teadupoolest on inimõiguslased poliitvangideks tunnistanud hulga valimiskampaania osalisi, nende seas blogija Sjargei Tsihhanovski, Belgazprombanki endise juhi Viktar Babarõka ja tolle poja Eduardi.

Kandidaati ei registreeritud

Valgevene valimiskomisjon keeldus teisipäeval registreerimast president Aleksandr Lukašenko vangistatud rivaali kandidaadiks augustis peetavatel presidendivalimistel.

Komisjon hääletas Viktar Babarõko kandidaadiks registreerimisele ühehäälselt vastu, juhindudes komisjoni esimehe soovitusest.

Väidetavalt ei olnud Babarõko deklareerinud kogu oma sissetulekut ja tema kampaaniat rahastati välismaalt.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga