62 protsenti II pensionisambaga liitunutest toetab pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmist, selgub Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest.
Teise samba vabatahtlikuks muutmine saab toetust kõigi erakondae toetajate seas. Enim toetavad seda EKRE ja Isamaa valijad, vastavalt 67 ja 60 protsenti. Kuid palju ei jää maha ka Reformierakonna, SDE ja Keskerakonna valijad, kelle seas on toetus vastavalt 56, 53 ja 51 protsenti.
Kokku toetas pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmist 55 protsenti vastanutest. Sellele olid kindlalt vastu 12 protsenti vastanutest. Kui võtta aluseks vaid need vastajad, kes on juba liitunud teise pensionisambaga, on nende seas toetus selle vabatahtlikuks muutmisele kõrgem kui ühiskonnas tervikuna. 62 protsenti teise sambaga liitunutest peab selle vabatahtlikuks muutmist vajalikuks.
Lisaks uuriti, mida teeksid inimesed II pensionisambas oleva rahaga. 43 protsenti neist, kes on liitunud teise sambaga, jätkaks raha kogumist teise sambasse. 44 protsenti kaaluks aga sellest loobumist või loobuks kindlasti.
Nendest, kes võtaksid oma raha II pensionisambast välja investeeriks ise aktsiatesse 47%. 26% kasutaks raha igapäevasteks vajadusteks ning 20% kasutaksid raha selleks, et vähendada oma laenukoormust.
Loe pikemalt ERRist.
Arutelu pensionisüsteemi tuleviku üle on saanud palju tähelepanu. Viimati võtsid sel teemal sõna pensionärid. 7. mail ilmus suuremates veebiportaalides 12 pensioniäri avalik kiri, mis toetas II pensionisamba vabatahtlikuks muutmist:
12 pensionäri avalik pöördumine
Meie oleme need pensioniealised inimesed, kes otsustasid 2000. aastate alguses liituda II pensionisambaga. Me oleme enda nahal kogenud tänase pensionisüsteemiga kaasnevaid probleeme ning leiame, et on viimane aeg, et keegi asuks pensionisüsteemi asemel kaitsma pensionäre ja pensionikogujaid. Antud pöördumine on ajendatud finantssektori esindajate avalikust kirjast, milles nõuti tänase pensionisüsteemi säilimist.
Pöördumisele allakirjutanud leiavad, et ühtegi süsteemi ei tasu hoida
süsteemi enese pärast, vaid alati tuleb seada esikohale inimeste huvid. Riiklik sunduslik kogumispensioni süsteem ei seadnud esikohale tänaste ega tulevaste pensionäride huve ning seetõttu on aeg anda inimestele õigus enda kogutud sääste ise käsutada.
II pensionisammas vähendab pensione.
Pensionisüsteemi eesmärk peab olema sarnase maksukoormuse juures võimalikult suur keskmine pension. Suur osa inimestest, kes otsustasid kunagi II pensionisambaga liituda, ei teadnud, et 4% riigipoolne panus II pensionisambasse tuleb I samba arvelt. Selle avastavad nad alles pensioniea lähenedes kuid teadmatusest tehtud kahjulikku otsust on sel hetkel võimatu ümber pöörata. Seetõttu kannatavad enim just madalama sissetulekuga inimesed, sest just nemad kaotavad II pensionisamba tõttu oma tulevases pensionis.
Finantssektori soov kaitsta pensionäride asemel kogumispensioni süsteemi on kahetsusväärne. Pensionisüsteemi kohustuslikkus ei ole voorus, vaid pahe. Arvestades kogumisperioodi pikkust, majanduslikke ning poliitilisi riske, kannavad kõikvõimalikud pensionisüsteemiga seotud riskid meie
pensionikogujad. Samal ajal lõikavad nii kogumiselt kui ka pensioni väljamaksetelt kasu pangad ja finantssektor. Eriti silmakirjalik on finantssektori mure tänaste madalapalgaliste tuleviku pensioni pärast. I pensionisambast raha suunamisega II pensionisambasse tagame, et lõhe jõukamate ja vähemjõukate pensionäride vahel süveneks. Selle lõhe kompenseerimine eeldab tulevikus aga suuremat maksukoormust.
Eesti tänane pensionisüsteem vajab jõulisi reforme
Üks tänase sundpensionisüsteemi suurimaid valukohti on ebaefektiivne ja kahjulik II pensionisamba väljamaksete süsteem. Senine kogemus näitab, et Eestis tegutsevad kindlustusseltsid ei ole huvitatud pensionäride huvide vaid enda majandushuvide kaitsmisest. Ebamäärased ja kaugesse tulevikku suunatud lubadused süsteemi parandamiseks ei aita tänaseid ja homseid pensionäre.
Tänane kohustuslik pensionikindlustus kahjustab pöördumatult meie pensioniealisi inimesi ja neid, kes lähevad pensionile lähiaastatel. Meie, allakirjutanud, leiame, et inimestel on õigus enda teenitud tulu üle ise otsustada. II pensionisambasse kogutud vara kuulub inimesele, mitte riigile või finantssektorile.
Ebamääraseid jutte tänase süsteemi kitsaskohtade kõrvaldamiseks oleme kuulnud juba aastaid. Nüüd on aeg tegudeks. Just seetõttu tuleb anda inimestele võimalus ise otsustada, kuidas enda kogutud vahendeid kõige mõistlikumalt kasutada. See otsustusõigus peab olema nii tänasel pensionikogujal kui meil, pensionäridel, ning seetõttu tuleb tagada, et soovi korral on ka tänasel pensionäril võimalus oma raha II pensionisambast välja võtta. II pensionisamba vabatahtlikuks muutmine päästab tänased ja homsed pensionärid kahjulikust ja ebapraktilisest süsteemist.