Riigikogu esimees, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor andis esmaspäeval üle sotside koostatud avalduse eelnõu, millega toetatakse ÜRO rändepakti heakskiitmist. Avalduse eelnõul on 39 riigikogu liikme allkirjad. Isamaa on selgelt rändepakti heakskiitmise vastu.
Sotsid teatasid esmaspäeval, et soovivad anda ÜRO ränderaamistikuga ühinemise küsimuse riigikogu otsustada. Keskerakond teatas, et toetab küsimuse arutamist riigikogus, Isamaa on selle vastu. Vastasseis on viinud valitsuse kriisi.
Eelnõu tuleb teemat juhtivas väliskomisjonis arutlusele kõige varem reedel. Opositsioonil on seal tugev positsioon, nii et kui nad soovivad eelnõu pidurdada, on selleks kõik võimalused olemas. Reformierakond saadab praegu välja vastuolulisi signaale. Ühelt poolt nimetavad nad välispoliitika teostajaks valitsust ja peavad riigikogu arutelu antud asjas põhjendamatuks. Samal ajal lubab Kaja Kallas, et erakond esitab eelnõusse muudatusettepanekuid.
Avalduse vastuvõtmiseks on vaja riigikogus lihthäälteenamust.
Avaldusele on vastuseisu avaldanud Isamaa, EKRE ja Vabaerakonna fraktsioonid, Reformierakonna positsioon ei ole veel selge.
Sotsid olid varem ise riigikogu arutelu vastu
Samas ütles sotsiaaldemokraadist välisminister Sven Mikser 9. novembril rahvusringhäälingule, et ränderaamistiku toomine riigikogu suurde saali hääletamiseks mõjuks äraspidiselt ja muudaks selle siseriikliku õiguse osaks.
“Loomulikult välisministeerium on täiesti õiget meelt, et see ei ole siduv lepe, millest tulenevalt seda ei pea riigikogus arutama, jah, seda kohustust ei ole,” kommentaaris Ossinovski esmaspäeval BNS-ile.
Eelnõu menetlemise juhtivkomisjoniks on väliskomisjon. Ossinovski ütles BNS-ile, et teda ei pane muretsema asjaolu, et koalitsioon on väliskomisjonis vähemuses. Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja aseesimees Keit Pentus-Rosimannus mõlemad on opositsioonilise Reformierakonna liikmed. Komisjoni kümnest liikmest kuuluvad koalitsiooni neli saadikut, neist üks on Isamaa liige.
President kutsus erakonnajuhid Kadriorgu
President Kersti Kaljulaid kutsus võimuliitu kuuluvate erakondade esindajad Kadriorgu, et arutada tekkinud valitsuskriisi.
President Kersti Kaljulaid kohtus esmaspäeval Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa esindajatega, et arutada tekkinud valitsuskriisi ja lahendusi kriisile. Kohtumistele järgneval lühikesel pressikonverentsil ei öelnud president sisuliselt midagi uut, võttis vaid hoiaku, et rändepakti arutelu parlamendis on osa demokraatiast.