Euroopa Liit ja Suurbritannia sõlmisid 24. detsembril pikkade läbirääkimiste järel kaubanduskokkuleppe. Välisminister Urmas Reinsalu hinnangul on uudis kaubandusleppes kokkuleppele jõudmisest hea sõnum kõigile asjaosalistele.
Reinsalu sõnul tähendab kaubanduskokkulepe, et kuigi et 1. jaanuarist tuleb hakata Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel liikuvaid kaupu ettevõtjatel tollis deklareerima, ei rakendu põhimõttena teineteise päritolu kaupade liikumisel tollid ega kvoodid. Kui lepet ei oleks, tuleks hakata kohaldama WTO tolle kolmandate riikide kohta.
„Praegusel segaduste ajal on see positiivne uudis ja eriti hingelähedane Eestile kui vanale ja heale Ühendkuningriigi sõbrale. Meie diplomaadid koostavad ülevaate leppe lõpptekstist ning seejärel esitan selle meie valitsusele mandaadi andmiseks. Nüüd peavad kõik osalisriigid tegutsema välkkiirelt, sest aeg on vägagi otsakorral. See uudis on rahvusvahelistes suhetes selguse valguskiir uude aastasse segaduse ajal,“ sedastab Reinsalu.
Suurbritannia peaminister Boris Johnson ütles avalduses, et kokkuleppele jõudmine on suurepärane ning kõik, mis brittidele lubati 2016. aastal, on lepingus olemas.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles pressikonverentsil, et läbirääkimised venisid pikalt, kuid see oli vaeva väärt. Tema sõnul on leping õiglane ja tasakaalus.
Boris Johnsoni sõnul soovisid Euroopa Liidu läbirääkijad üleminekuperioodi pikkuseks 14 aastat, Suurbritannia soovis kolme ning viis ja pool aastat oli lõplik kompromiss.
Kokkuleppele jõuti vaid nädal aega enne seda, kui see peab kehtima hakkama.
Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles, et leppele jõudmine on kergendus, mis on segatud mõninga kurbusega, viidates Suurbritannia lahkumisele Euroopa Liidust.