Üle aasta turvakodudes elanud väikese Martini juhtum viib seadusemuutmiseni

Confused child with cutting paper parents, family problems, divorce, custody battle, suffer concept

Enam kui aasta turvakodudes elama pidanud nelja-aastase Martini juhtum, võib positiivse arengu kaasa tuua – riigikogu asub muutma seadust, mis piirab alaealiste eestkostet puudutavat kaebeõigust. Martini juhtumiga tegelnud lastekaitseametnike üle alustas sotsiaalkaitseamet aga järelevalvemenetlust, kirjutab ERR.

Üks põhjus, miks väikene Martin (nimi muudetud) enam kui aasta turvakodudes pidi veetma, peitus seaduse konksus – lapse tädi, kes soovis esimese astme tagaselja tehtud kohtuotsust, mis perelt seisukohti ei võtnudki, edasi kaevata, et saaks esitada ka oma argumendid, miks poiss just oma sugulaste peres võiks eestkoste alusel kasvada, sai kohtult taotluse tagasilükkamise põhjendusega, et tal puudub kaebeõigus.

Juhtum tõi esile mitme seaduse puudulikkuse ning hooldusperesid esindav MTÜ Igale Lapsele Pere tegi juuli keskel riigikogu õiguskomisjonile ja sotsiaalkomisjonile ettepaneku vaadata üle laste õigusi ja eestkostet puudutavad seadusesätted. Loe pikemalt ERRist.

Juulis kirjutas Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva:

FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

Vahepeal on mul olnud ümarlauakohtumine Tallinna esindajatega, mis ehk oli silmi avav ka abilinnapeale, sest kinnitas põhimõtet „usalda, aga kontrolli (ka oma kauaaegseid ametnikke)“. Vähemalt ühe Tallinna linnas töötava ametniku arvamus rabas mind jalust,  ilmselt ka teisi kohalolnuid. Millist tööd selliste põhimõtetega inimene teha saab, eks see on linnale mõtlemise koht.

Lisaks on mul vahepeal olnud ridamisi suhtlust Tallinna linnaga ja  mitmed arutelud Martini* tädi esindajaga. Minister ei saa võtta kohtu rolli, ega hakata juhtima linna, ega ka välklampide sähvides „kogu tõde avaldades olukorda lahendada“, kuid tal on muud töömeetodid.

Asjade seisu kirjeldas minister järgnevalt:

  1. Mulle tundub, et nüüdseks on Tallinna linnas toimunud emotsionaalne muutus terve mõistuse suunas ning perekond laiemalt on oma tegelikku rolli tagasi saamas. Loodan, et see kasvab üle ametkondlikuks muutuseks.
  2. Tallinna linna praktika turvakoduteenuse kasutamisel tuleb otsustavalt ümber vaadata. 2017.a oli Tallinnas üle kolme kuu turvakoduteenusel 30 väikelast (kuni 6-aastased), kogu ülejäänud Eestis 10 last. Samas lühiajaliselt (kuni 7 päeva) oli turvakodus Tallinnas 25 väikelast ja mujal Eestis 61 last.
  3. Kindlasti vajab Tallinna linna tegevus nii konkreetse poisi küsimuses kui ka antud teemas laiemalt tõsist järelevalvet, järeldusi ja parematest praktikatest õppimist.
  4. Ja OLULINE! Kõike ei saa ühe vitsaga lüüa, ka Tallinnas on suurepäraseid lastekaitsetöötajaid ja äärmiselt asjatundlikult lahendatud juhtumeid. Just viimastel nädalatel on mulle antud märku ka neist, et näete, ka Tallinnas ju saab. Muidugi saab, aga peab kogu aeg ja iga juhtumi puhul saama hästi ja hoolivalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga