Riigikogu liige Mihhail Lotman andis täna haridus- ja teadusminister Liina Kersnale üle arupärimise teadusgrantide rahastuse mahu vähenemise kohta aastal 2021.
9. veebruaril 2021 avaldas Eesti Teadusagentuur oma kodulehel informatsiooni 2021. aasta järeldoktori-, stardi- ja rühmagrandi taotlusvooru tingimuste kohta. Uudises märgitakse, et taotlusvooru hinnanguline maht on 6,2 miljonit eurot, mis on võrreldes varasemate aastatega märkimisväärselt väiksem. 2020. aastal oli taotlusvooru maht 16 miljonit eurot ja 2019. aastal 18,8 miljonit.
Mihhail Lotman meenutas arupärimist üle andes, et Kaja Kallas rääkis ametisse astumisel teaduse olulisusest, kuigi koalitsioonileppes Eesti teadusest ei räägita. „Valitsus peab keskenduma lahendustele. See aasta ei tohi olla must aasta Eesti teaduse jaoks,“ ütles Lotman.
Teadusgrantide rahastamise vähenemist selgitab Teadusagentuur varasema rahastamise ebastabiilsusega, mööndes samas, et 2021. aastal grantide eelarve iseenesest suurenes. Teatavasti tõusis Isamaa, Keskerakonna ja EKRE valitsuskoalitsiooni poolt koostatud 2021. aasta riigieelarvega teadus- ja arendustegevuse rahastamine käesoleval aastal esmakordselt 1 protsendini SKP-st. Riigieelarve seletuskirja kohaselt eraldas eelmine valitsus lisavahendeid kokku 56 miljonit eurot.
Lotman soovib arupärimises teada, kuidas selgitab minister asjaolu, et hoolimata teadus- ja arendustegevuse lisarahastusest 56 miljoni euro võrra ei suudeta ministri vastutusalas tagada järeldoktori-, stardi- ja rühmagrantide rahastamist 2020. aastaga võrreldaval tasemel. Samuti soovib Lotman vastust sellele, kuidas mõjutab riigi antavate teadusgrantide rahalise mahu vähenemine erasektori panust teadusrahastusse ja milliseid meetmeid kavandab ministeerium erasektori panuse suurendamiseks teadusrahastuses. Nimelt peab kehtiva riigieelarve seletuskirja kohaselt baasfinantseerimise ja uurimistoetuste jätkuv kasv võimaldama ülikoolidel jätkata akadeemiliste karjäärimudelite elluviimisega ning aitama kaasa tihedama koostöö arendamisele ettevõtete ja teadusasutuste vahel.
Eeltoodust tulenevalt soovib Mihhail Lotman teada, milliste ettepanekutega teadus- ja arendustegevuse rahastamiseks minnakse vastu eelseisvatele riigieelarve strateegia läbirääkimistele.