Tarmo Kruusimäe rõhutusel on sõnavabaduse piiramine sõnavabaduse piiramine

Tarmo Kruusimäe usub, et riik ei peaks inimestele ütlema mida öelda ja mida mõelda. Foto: Georg Kõrre/Postimees

Riigikogu õiguskomisjoni 7. juunil peetud istungil arutati Isamaa Noorteühenduse ResPublica algatatud petitsiooni „Sõnavabaduse kaitseks“. Õiguskomisjoni liikme Tarmo Kruusimäe (Isamaa) sõnul seisavad noored õige asja eest.

Tarmo Kruusimäe meenutas, et justiitsminister Maris Lauri on lubanud välja tulla vihakõne seadusega, mis piiraks sõnavabadust. „Sõnavabaduse piiramine on sõnavabaduse piiramine. Ma usun, et riik ei peaks inimestele ütlema mida öelda ja mida mõelda. Kui me hakkame inimesi nende sõnavõttude eest kriminaalkorras karistama, siis võime rikkuda ära mõne noore inimese elu, kes hetkeajel midagi sobimatut ütles,“ rääkis Kruusimäe.

Petitsiooni algataja Karl Sander Kase rõhutas komisjonis, et Riigikogu peaks jääma senisele seisukohale. „Detsembris otsustasid nii Riigikogu kui ka Riigikogu õiguskomisjon Reformierakonna algatatud vihakõne seaduse tagasi lükata. Meie petitsiooni eesmärk on, et Eesti inimeste sõna- ja väljendusvabadusele ei seataks täiendavaid piiranguid,“ ütles Kase.

Isamaa Noorteühendus ResPublica algatatud petitsiooni, mis kogus lühikese ajaga 1562 allkirja, eesmärk on kaitsta sõnavabadust ning seista vastu katsetele vihakõne täiendavaks kriminaliseerimiseks. Algatuses meenutatakse, et alles eelmise aasta detsembris arutas Riigikogu seadusemuudatust, mis võimaldanuks karistada inimest väidetava vihakõne eest kriminaalkorras ja 1-3-aastase vangistusega. Petitsiooni algatajad leiavad, et avaliku arutelu kvaliteedi ja Eesti ühiskonna tervise huvides on omavahel lugupidavalt suhtlemine oluline, kuid seda peaksid kujundama ühiskondlikud normid ja hea tava, mitte riiklik tsensuur.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga