Palaval kesksuvel käis Kanal 2 koos saatetiimi ja saatejuhi Mart Normetiga külas Isamaa Erakonna aseesimehe Riina Solmani suvekodus, mis asub Lahemaa servas Kuusalu vallas Pudisool.
Isamaa erakonna aseesimees Riina Solman on võitleja, kelle elus ei ole palju pooltoone. Võitlejana on ta juba kaks aastakümmet vedanud Oleviste kiriku juures kodutute abistamist. Võitlejana seisis ta kaitseminister Aaviksoo selja taga, et Vabaduse väljakule kerkiks Vabadussõja võidusammas. Just nii tutvustab Kanal 2 saadet „Võimsad naised“.
Võitlejana asus Riina Solman ka rahvastikuministriks, et toetad peresid. Millist lõivu on ta pidanud maksma erakonna sisetülide tõttu ja milliseid võitlusi peab ta täna? Endise rahvastikuministri Riina Solmani sõnul peab pearõhk asetuma demograafiaküsimustele.
„Neid teemasid, kuidas Eesti riiki arendada, on palju, kuid rahvastikuprobleemid on nendest kõige olulisemad. Kellele me seda riiki siis ehitame ja arendame,” küsib Riina.
Rahvastikuministrit enam ei ole. Kas nüüd on mingi lünk?
„Inimesed ei taju, et on lünk. Me peame endale aru andma, kuhu suunas me liikumas oleme. Eestlaste osakaal rahvastikus on vähenev, sünnitusikka jõudnud põlvkonnad on kolmandiku võrra väiksemad, mistõttu on ka sündivad põlvkonnad selle võrra väiksemad. Ehk me elame kahanemisspiraalis. Selleks, et meil oleks järelkasv ja lapsi ei sünniks vähem, et maksumaksjaid ei oleks vähem, on riigil olemas hoovad, mida saab rakendada. Eesti inimesed nii mehed kui naised soovivad peret ja lapsi, lapsi soovitakse keskmiselt rohkem, kui neid reaalses elus sünnib. Meie ülesanne on eemaldada takistused nende perede teelt, kes lapsi soovivad. Need on valdavalt materiaalsed küsimused ning töö ja pereelu ühitamist puudutavad küsimused,“ märgib Riina Solman.
Väärib eraldi märkimist, et Riina Solman töötas aastatel 2015-2019 külg külje kõrval justiitsminister Urmas Reinsaluga ning aitas justiitsministril korraldada Maarjamäele Kommunismiohvrite memoriaali rajamise igat etappi.
Täna on Isamaa aseesimees Riina Solman koos teiste eraisikutest kaebajatega (Reelika Mõttus, Rudolf-Kasper Naruski, Leo Õispuu) andnud koos Memento Liidu ja Represseeritute Liiduga kohtusse Tallinna Linnavalitsuse otsuse rajada vahetult memoriaali kõrvale sellest 11 meetrit kõrgem jalgpallihall, mis kõrgub igast suunast vaadatuna koledana ja varjutab kannatanute mälestust.