Rahvastikuminister Riina Solman rääkis Riigikogus kodanikuühiskonna arengule keskenduval istungil, et riik peab toetama senisest enam inimeste osalemist vabatahtlikes tegevustes ja tagama selleks paindlikumad võimalused.
„Siseministeeriumi tellitud ning Balti Uuringute Instituudi ja Turu-Uuringute ASi koostöös valminud „Vabatahtlikus tegevuses osalemise uuringust“ selgub, et pea iga teine Eesti inimene osalenud viimase aasta jooksul vabatahtlikus tegevuses,“ märkis Solman. „See on suurepärane näitaja, kuid nüüd peame mõtlema, kuidas sellist head taset hoida,“ lisas ta.
Selleks, et leida rohkem neid, kes panustaksid kodanikuühiskonna tegevustesse, on Solmani sõnul oluline, et inimestel oleks võimalus ühildada vabatahtlik tegevus oma töö või isikliku eluga. „Näiteks saavad vabaühendused pakkuda võimalust lüüa vabatahtlikus tegevuses kaasa koos perega,“ märkis minister.
„Oma roll on ka tööandjatel. Kui ettevõte annetab kasvõi ühe tööpäeva aastas, et töötajad saaksid ühiselt tegeleda mõne vabatahtliku ettevõtmisega, on see hindamatu abi vabaühendustele. Samal ajal aitab see kaasa kollektiivide meeskonnatöö parendamisele,“ tõi Solman välja.
Samuti tugevdab ministri sõnul vabatahtlikus tegevuses osalemine kogukondade sidusust. „Soovime, et igas vanuses elanikud osaleksid aktiivselt ühiskondlikus elus ning panustaksid aktiivselt kogukonna tegemistesse ja otsuste vastuvõtmisse,“ ütles Solman.
„Usun, et koostöös riigi, vabaühenduste, ettevõtete ja organisatsioonidega saavutame oma eesmärgid,“ märkis minister.
Arutelu toimus Riigikogus uue Kodanikuühiskonna programmi 2021–2030 strateegiadokumendi koostamise eesmärgil. Aasta lõpuks valmiv Kodanikuühiskonna programm on jätkuks hetkel kehtivale Kodanikuühiskonna arengukavale 2015–2020. Koostatava programmi eesmärk on, et Eestis oleks jätkuvalt tugev kodanikuühiskond.