Isamaa erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et kui abieluteemalise rahvahääletuse tulemus peaks tulema võrdne või ühe poole napi enamusega, siis ka see annab vajaliku selguse sellest, kuidas teemaga edasi minna.
“Ega see rahvahääletus lõpuks ei lahenda kõiki Eesti ühiskonna ees seisvaid probleeme ja pingeid. Küll aga annab ta teatud selguse, mis peaks looma selle olukorra, et see päevapoliitiline kemplemine erinevate erakondade vahel peaks kindlasti vaibuma. Ka 50/50 annab meile teadmisi ja siis on pall poliitikutel mõtlemaks, kuidas edasi. Ka see on suur samm selles protsessis edasi. Siis me teame, et ka Eesti rahvas on täpselt pooleks ja siis tuleb juba poliitikutel vastavalt ka käituda, läbi rääkida teadmisega, et Eesti rahvas on selles täpselt polariseerunud pooleks ja see on uus teadmine meil. Nii et ma arvan, see selgus on vajalik poliitikutele, et edasi kujundada oma järgmisi samme,” selgitas Seeder.
Isamaa on Seederi rõhutusel alati toetanud abielu mõistmist naise ja mehe liiduna ning soovib, et see nii ka jääks. Väärtusküsimusena on just abielu mõiste sisustamisel selline kaal, mille nimel täiendada Eesti põhiseadust. Tundliku väärtusküsimusena tajub seda ka avalik arvamus.
Eestis kannab kõrgeimat võimu rahvas, ütleb põhiseadus. Isamaa on parlamentaarse demokraatia pooldajana soovinud põhiseaduse täiendamist Riigikogu menetluses, kuid vaatamata Isamaa korduvatele ettepanekutele ei ole Riigikogus esindatud erakonnad läbi erinevate koosseisude toetanud abielu mõiste sisustamist põhiseaduses.
Koalitsioonipartnerid jätkavad järgmisel nädalal küsimuse sõnastuse arutamist. Eelmisel nädalal EKRE välja pakutud variandid Seedrile ei sobi, sest need ei ole juriidiliselt korrektsed ja üheselt mõistetavad. “Isamaa fraktsioon arutab ka seda esmaspäeval kindlasti, aga me võime juba ette öelda, et need pakutud variandid sellisel kujul sobilikud ei ole. Tuleb kindlasti mingisugune teistsugune sõnastus, aga mina praegu küll siin avalikkusele omapoolset uut sõnastust välja ei paku, vaid seda on vaja arutada koalitsiooni sees, siis on vaja ka juristide ning ekspertidega läbi rääkida, et see sõnastus oleks vettpidav juriidilises mõttes,” lausus Seeder ERR-ile.