Rahvastikuminister hakkab uurima eestlaste väliskogukondi

Rahvastikuminister Riina Solman EL töö- ja sotsiaalministrite videokohtumisel. FOTO: Eesti Uudised

Eelmisel nädalal allkirjastasid rahvastikuminister Riina Solman ja Balti Uuringute Instituut hankelepingu väliskogukondade põhjalikuks uurimiseks.

„Esmakordselt uurib riik nii mastaapselt sotsioloogilise uurimuse käigus meie väliskogukondi. Kasutame sealt saadud infot tõhusamaks rahvuskaaslastele suunatud poliitikakujunduseks ning ka Üleilmse eestluse programmi tegevuste suunamiseks, et senisest paremini kaasata ja väärtustada eestlasi välismaal,“ ütles minister Solman. Ta lisas, et  Eesti on üks väikseimaid riike Euroopas, kuid samas on meil Euroopa kontekstis märkimisväärselt suur väljarännanud rahvastiku osakaal. „Eesti elujõulisuse tagab aga kestlik rahvastik, sidus ühiskond ja eestlaste kokkuhoidmine kõikjal maailmas. Nii saame olla suuremad ja nii kõlab meie hääl kaugemale. See on suur väärtus, et rahvuskaaslaste näol on Eestil asukohamaades olemas meie hea tahte saadikud,“ lisas ta.

Tellitav küsitlusuuring „Eesti väliskogukondade ja tagasipöördumisega seonduv uuring“ viiakse läbi aastatel 2020-2021. Uuring keskendub põhjalikult Eesti väliskogukondade olukorra uurimisele väljaspool Eestit. Uuringu eesmärgiks on põhjaliku ülevaate saamine väliseesti kogukondade taustast ning diasporaaliikmete ootustest ja vajadustest väliseesti kogukondadele suunatud riiklike teenuste kujundamisel. Plaanis on ka diasporaaliikmete võimalike tagasipöördumise kavatsuste ning vajaduste tuvastamine tagasipöördumist toetavate teenuste parema rakendamise või väljatöötamise jaoks. Uuringu üheks oluliseks osaks on küsitlus, mis algab 2021. aasta alguses. Uuring hõlmab nii eesti kodanikke, kui neid kes rahvuskultuurilise identiteedi alusel määratlevad end eestlasena ja valmib aasta pärast.

Uuringu viivad läbi Balti Uuringute Instituut ja Rakendusliku Antropoloogia Keskus. Uuringu maksumus on 50 000 eurot.

Äsja algas ka Välisministeeriumi rahuoluküsitlus väliseesti kogukondade hulgas eesmärgiga saada praktilist tagasisidet kogukonna kaasatuse ja konsulaarteenustega rahulolu kohta. Tagasiside vormi leiab Välisministeeriumi kodulehelt  https://formulas.mfa.ee/699176?lang=et.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga