Riho Terras nõuab Euroopa Liidult Vene diplomaatide väljasaatmist

Riho Terras. Foto: Erik Prozes, Postimees

Europarlamendi liige Terras soovib, et Euroopa Liit näitaks solidaarsust Tšehhi Vabariigiga ja saadaks välja EL-i juurde akrediteeritud Vene Föderatsiooni diplomaate. Täna EL-i kõrgele välispoliitika esindajale Josep Borrellile saadetud pöördumisele kirjutas alla üle 70 Euroopa Parlamendi saadiku.

Slovakkia, Rumeenia ja Balti riigid on praeguseks juba Tšehhile toetust näidanud ja saatnud välja Venemaa diplomaate. Terrase sõnul peab Euroopa Liit olema Venemaa kuritegeliku ründe ohvriks langenud liikmesriigiga solidaarne ja samuti saatma välja Vene Föderatsiooni diplomaate. Euroopa Liidu juures tegutseb Venemaa Föderatsiooni alaline missioon, kus teenib üle 60 vene diplomaadi.

„Brüsselisse akrediteeritud Vene Föderatsiooni diplomaatide seas on vene diplomaatia eripärasid arvestades hulganisti luureteenistuste töötajaid, kelle identiteet peaks Euroopa ametivõimudele teada olema. Kuna hiljuti tuli päevavalgele, et vene agendid on Euroopas korraldanud plahvatuse, milles hukkus kaks Euroopa Liidu liikmesriigi kodanikku, siis ei saa taaskord jääda lihtsalt pead vangutama, vaid peab sellisele teole reageerima resoluutsete sammudega,“ ütles Terras.

Terras lisab, et see oleks oluline samm Euroopa ühtsuse parandamise suunas. „Mitu liikmesriiki asusid kiirelt Tšehhi selja taha. See on selge sõnum Putini režiimile, et ta ei saa tagajärgedeta pidada varjatud sõda – Euroopa riigid seisavad üheskoos,“ ütles ta. „Nüüd peab ka Euroopa Liit tervikuna Tšehhi kõrvale asuma,“ lisas ta.

Terrase üleskutsele kirjutas alla üle 70 Euroopa Parlamendi liikme kuuest fraktsioonist ja kuueteistkümnest riigist. Venemaa diplomaatide väljasaatmist saab algatada Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell ja lõpliku otsuse teeb Euroopa Liidu Nõukogu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga