Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras saatis peaminister Kaja Kallasele kirja, milles toonitatakse, et Eesti ei tohiks osaleda Hiina korraldataval 17+1 kohtumisel. Kui seda siiski välisministri tasemel tehakse, peab valitsus andma jõulise hinnangu Hiina inimsusvastaste kuritegude suhtes.
„Veel möödunud aasta juulis võrdles tänane peaminister Kaja Kallas Hiina uiguuride kohtlemist holokausti ja Natsi-Saksamaaga. Nüüd on ta andnud aga heakskiidu Eesti välisministri osalemisel 17+1 formaadis, mille eesmärk on lõhestada Euroopa riikide ühtsust suhtluses Hiinaga,“ ütles Terras.
„Saatsin möödunud reedel peaministrile kirja, milles soovin selget seisukohavõttu 17+1 formaadist osavõtu osas. Tegu on Hiina Rahvusvabariigi poolt ellu kutsutud kohtumisega kasvatamaks oma mõju Euroopa riikides, mille majandusnäitajad jäävad alla Lääne-Euroopa riikidele,“ lisas ta.
Terrase sõnul nõuab Hiina inimõiguste rikkumine hukkamõistmist kõige kõrgemal tasemel. Uiguuride koonduslaagritesse panemine, Hong Kongi rahumeelsete meeleavalduste allasurumine on ühed näited Hiina praegustest inimõiguste rikkumistest.
„Olen seisukohal, et Eesti osalemine 17+1 kohtumisel oleks vale ja selle kaudu legitimeeriksime Hiina režiimi kuritegusid oma rahva vastu. Kui peaminister just ei leia, et olukord on viimase kuue kuu jooksul paranenud, siis peaks ta väljendama end sama konkreetselt nagu varem ning teatama, et Eesti sellest kohtumisest osa ei võta,“ ütles Terras.
Eesti eelistaks 27+1 formaati
Teisipäeval toimub Hiina ja 17 idapoolse Euroopa riigi virtuaalne tippkohtumine, kus Eestit esindab välisminister Eva-Maria Liimets, mis on madalam tase, kui kohtumise formaat eeldaks. Rahvusvaheline väljaanne Politico märgib, et Eesti ja Leedu näitavad välisministrite saatmisega kohtumisele oma vastumeelsust 17+1 formaadi suhtes.
“Oleme informeerinud Hiina Rahvavabariigi esindajat, et Eestit esindab 17+1 kohtumisel välisminister,” ütles välisministeeriumi meedianõunik Angelika Lebedev ERR-ile. Ta lisas, et 17+1 formaadi kohtumine toimub 9. veebruaril ja virtuaalselt.
“Praegu saame öelda, et Leedu ei ole 17+1 kohtumisel esindatud ei presidendi ega peaministri tasemel,” ütles Leedu Euroopa Liidu esinduse pressiametnik Politicole. Läti ei andnud väljaandele selget vastust, öeldes, et koroonakriisi tõttu veel arutatakse, kes Riiat kohtumisel esindab.
Endine välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) on öelnud, et tal on 17+1 formaadi suhtes “mitmeid küsimärke” ning tema hinnangul tuleks Hiinaga suhelda mitte 17+1, vaid Euroopa Liidu formaadis ning demonstreerida Lääne ühtsust.
Üleskutse 17+1 formaadist lahkuda tegi möödunud neljapäeval ka endine pikaaegne välisminister, praeguse valitsuskoalitsiooni juhtpartei Reformierakonna juhatuse liige Urmas Paet. Peaminister Kaja Kallase esindaja ütles Politicole, et Eesti eelistaks Hiinaga suhtlemisel 27+1 formaati ning näeks parema meelega Pekingiga suhtluses EL-i ühistegevust.