Reinsalu Hirvepargi kõnes: Eesti rahva kestmiseks on oluline, et Tallinna linna juhitaks eestimeelselt

Urmas Reinsalu 23. augustil Hirvepargis. Foto: Taavi Liivo

„Me tahame rahvana kestma jääda, me tahame selle maa anda edasi oma järeltulevatele põlvedele nii, et me oleme ise oma saatuse peremehed. Me ei vaja vähemat! See oli Hirvepargi sõnum ja see on meie sõnum üle aegade,“ ütles Tallinna linnapeakandidaat ja Riigikogu liige Urmas Reinsalu 23. augustil Hirvepargis peetud kõnes.

„Kas teate, miks kommunismiohvrite memoriaal rajati Maarjamäele ja mitte Tallinna südalinna? Aga sellepärast, et kui represseeritute esindusorganisatsioonid läksid Tallinna Linnavalitsusest küsima luba rajada Tallinnas kesklinna, Tallinna linna maale kommunismiohvrite memoriaal, öeldi neile, et loa te saate, memoriaali te rajate, aga seal ei tohi olla sõna „kommunismiohvrid“,“ vastas Reinsalu püstitatud küsimusele ning lisas, et see on signaal ja sümbol selle kohta, et Tallinna linnas ei maksa Eesti väärtused.

„Me ütleme ausalt välja, et Eesti rahva kestmiseks ja püsimiseks on oluline, et Tallinna linna, kus toodetakse üle poole meie rahva tulust, kus elab kolmandik Eestis elavatest inimestest, et seda linna juhitaks eestimeelselt. Et selles linnas õpiksid lapsed eesti keeles. Et selles linnas nõutakse, et keeleseadust täidetaks. Et seda linna juhitaks ausalt ja et see linn juhinduks Eestile tähtsatest väärtustest ja oleks esirinnas meie rahvusriigi kaitsel, aga mitte ei tulistaks meie rahvusriigi väärtustele selga,“ rõhutas Reinsalu.

„Ma toon kaks näidet,“ jätkas Rinsalu. „Tallinna linna aukodaniku staatuse andis Keskerakonna ainuvõim sellisele mehele nagu Aleksei Semjonov, kes on kaitsepolitsei aastaraamatute järgi Venemaa mõjuagent. Ja Eesti ei ole mitte okupeeritud, Eesti ei ole annekteeritud, aga Tallinna linna aukodaniku staatus on omistatud mehele, kes ei tunnista Krimmi okupeerimist. Kes ajab järjekindlalt Venemaa mõjutustegevuse poliitikat. Aga mida see tähendab? Kui sa täna ei tunnista Krimmi okupeerimist, siis ei ole sul ka seisukohta eestimeelses positsioonis, kui Vene tankid pööratakse Eesti vastu,“ näitlikustas Reinsalu.

„Ja teine näide. Samamoodi andis Keskerakonna ainuvõim Tallinna linna aukodaniku staatuse tuntud vene koolihariduse eest võitlejale, Lasnamäe koolidirektorile. Legendaarsele mehele selle poolest, et esimene ettekirjutus, et seesama koolidirektor, kes õpetab lapsi ja peaks õpetama eestikeelses ja eestimeelses ruumis ning olema tubli kaaskodanik, sai juba 1997. aastal ettekirjutuse, et ta ei oska eesti keelt,“ jätkas Reinsalu.

Üle 20 aasta on võimalus, et Eesti pealinna hakatakse juhtima eestimeelse poliitika järgi.

„Armsad Tallinna linna kodanikud! Siin meenutati ja Jüri Estam ütles õigusega, et eelmisel aastal koondusid Lätimeelsed poliitilised jõud ühtseks meeskonnaks ja lõid opositsiooni venemeelse Läti harmoonia partei, kes veel üle-eelmistel valimistel oli saanud absoluutse enamuse. Täpselt samasugune on olukord Tallinna linnas. Eelmistel valimistel sai Keskerakond ainuvõimu: üle poole kohtadest. Nüüd ma ütlen teile, et üle 20 aasta on võimalus, et Tallinna linna, Eesti pealinna, hakatakse juhtima eestimeelse poliitika järgi. Ja selleks on kaks võimalust. Et eestimeelsed jõud koonduvad ja teevad koostööd ja teiseks, et me anname selle sõnumi edasi kõigile Tallinna linna meestele ja naistele,“ sedastas Reinsalu.

Isamaa erakonna Tallinna linnapeakandidaadi Urmas Reinsalu selgitusel ütleb Keskerakond ainuvõimu kaitseks, et see on parim ja tõhusaim tee otsuste langetamiseks, et linna juhtida ja elu korraldada.

Ainuvõim on korruptiivne ega teeni Eesti huvisid.

„Meie ütleme, et see on vale. Ainuvõim on, vastupidi, korruptiivne. Ainuvõim tegelikkuses nende otsuste ja otsustamatusega Eesti huvides, tegelikkuses ei teeni Eesti huvisid. See otsustamise koht, mis sügisel seisab ees Eesti väärtuste kaitsel, on palju tähtsam, kui tavalised Riigikogu valimised sellepärast, et Tallinna tulevik on väga suurel määral seotud kogu Eesti tulevikuga. Tallinn peab olema rahvusvaheline majanduslinn, mida juhitakse ausalt ja mis veab kogu Eesti majandust ja jõukust edasi. Tallinn peab olema linn, kus maksab eesti keel ja tehakse eestimeelseid otsuseid, mitte ei ehitata üles vastasseisus eestlaste ja vene kogukonna vahel, sest see on poliitiliselt kasulik. Lõpp omakasule! Lõpp venemeelsusele! Eestimeelsus, aus linnajuhtimine ja ühiste väärtuste eest seismine. Me koondume nende lippude alla. Nende lippude alla, mis on saatnud meid siis, kui Eesti vabanes 30 aastat tagasi. Nende lippude alla, mille järgi me oleme raskemad ajad rahvana üle elanud ja nüüd tuleb meil teha veel üks selge pingutus selle nimel, et Eesti oleks tugevamal alusel,“ toonitas Reinsalu, kelle hinnangul on Eesti tugevamal alusel siis, kui Eesti väärtuste järgi juhitakse Eesti pealinna.

„Meil ei ole teist võimalust. Me oleme rahvas ja me tahame, et meie pealinnas maksaksid meie väärtused. Elagu Eesti väärtused, elagu Tallinn, elagu Eesti vabadus! See on Hirvepargi tänane sõnum. Aitäh teile, me saame sellega hakkama, kõik eestimeelsed jõud koos,“ ütles Urmas Reinsalu Hirvepargis peetud kõne lõpetuseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga