Rahvastikuminister tänas ettevõtteid ja asutusi, kes lasterikkaid peresid märkavad ja hoiavad

Rahvastikuminister Riina Solman peresõbralike ettevõtete tunnustusüritusel. FOTO: Erik Peinar

Tunnustusüritusel tänas rahvastikuminister lasterikaste perede suuremate vajadustega arvestavaid ettevõtjaid. “Eesti tulevik on meie lapsed, sest nemad viivad meie riiki edasi järgmiste aastasadade poole. Suur heameel on märkida, et järjest enam on ettevõtjaid, kes lastega peresid märkavad ja väärtustavad,” sõnas Solman.

Rahvastikuministri kõne täies pikkuses

Head sõbrad!

Oleme täna, vabariigi aastapäeva eel, kogunenud siia, et väärtustada peresõbralikkust ja
tunnustada sellekohast käitumist. Ma usun, et te nõustute – Eesti tulevik on meie lastes,
nemad viivad meie riiki edasi järgmiste aastasadade poole. Niisamuti oleme meie pärinud Eesti riigi enda vanematelt ja toonud tänasesse päeva. See ongi põlvkondade järjepidevus ja elu ilme.

Eesti tuleviku kindlustamiseks on seega äärmiselt oluline, et me väärtustaksime ühiskonnana lastega peresid, lasterikkust ja kindlustaksime kõigile lastele hea kasvukeskkonna. Ainult peresõbralik Eesti on kestlik Eesti.

Aga mis on peresõbralikkus?

Peresõbralikkus on üks uuemaid väärtusküsimusi meie asutuste ja ettevõtete jaoks, mis
muutub ametlikus suhtluskeskkonnas järjest populaarsemaks. Guugeldades leiame selle
sõna kasutamist mitmel pool: peresõbralik võib olla keskkond, omavalitsus ja asutus,
rahvuspark, muusikafestival ja restoran, muuseum ja hotell. Peresõbralikkusega oli meedias seostatud ka üks reklaamikampaania, kuigi negatiivselt: konkreetses artiklis juhiti tähelepanu just peresõbralikkusega mittearvestamisele. Peresõbralikkus kõlab soojalt ja meeldivalt ning seda kasutatakse järjest rohkem oma asutusele positiivse kuvandi loomisel.

Peresõbralikkus ei tule millegi arvelt, vastupidi, see loob igale asutusele ja ettevõttele
mainekujunduslikku lisaväärtust ning toob pikemas vaates kuhjaga tagasi kõik, mis me
sellesse panustame.

Lasterikaste Perede Liidu poolt eestveetav Perekaardi programm kui firma peresõbralikkuse vorm on vaid mõned aastad vana, kuid positiivseid elamusi ja tagasisidet on tulnud juba mitmelt poolt.

Lasterikkad pered on perekaardi hästi vastu võtnud ja kasutavad sellega saadavaid
soodustusi aktiivselt. See annab peredele suuremad võimalused ühiselt vaba aega sisustada ja erinevaid tooteid ning teenuseid tarbida. Kuulsin hiljuti toredat lugu 8- aastasest Mihklist, kes käis jaanipäeva paiku perega Roosta puhkekeskuses telkimas. Teekond teisest Eestimaa otsast võttis mitu tundi aega, kuid kohale jõudes ei jõudnud poiss oma vaimustust tagasi hoida, talle meeldisid nii väga sealne seikluspark ja Bowlingu rajad, aga meeldejäävaim oli keskööl võidetud discgolfi lahing õdede ja vendade ning ema ja isa ees. Nii plaanibki Mihkli pere juba mitmendat aastat järjest ka sel suvel Roostale telkima sõita.

Laste säravad silmad, peretunne ja ühised mälestused – see ongi väärtus, mida lasterikkaid peresid toetavad ettevõtjad loovad. Mul on hea meel, et Eestis on ettevõtjaid, kes saavad aru, kui palju lisakulusid suure perega kaasneb. Seega on igasugune tugi ja toetus neile vägagi tunnustust vääriv.

Peresõbralikkus, suurperede märkamine ja toetamine on osa organisatsioonikultuurist, mille väljakujunemine ja juurdumine on pikk protsess. Seda suurem heameel on märkida, et järjest rohkem on neid firmasid, kes soovivad liituda perekaardi süsteemiga.

Iga selline samm tähendab ka suurperede ja laste väärtustamist, nendele rikkalike tegevus- ja kultuurivõimaluste pakkumist. See võimaldab ka suurperedel osaleda kultuuriüritustel ja sporditegevustes, edendada tervist ja lugeda põnevaid ajakirju või lihtsalt korraldada väljas üks ühine söömaaeg – kõik see, mis kipub olema suureks väljakutseks väikelastega ja lasterikaste perede puhul.

Soodustustel on kahtlemata kasumlikkuse piir ees ning kõike ei saa võimaldada, ilma et need firma edukat tööd kahjustaks. See ongi mõtlemiskoht just meile: kuidas ühitada
peresõbralikkust ja firma edukust?

Peresõbralikkus pole lihtsalt moesõna, see peaks olema ühiskondlikult tunnustatud väärtus.

Kõik need ettevõtted, kes saavad sellel aastal tunnustuse osaliseks, väärtustavad lastega
peresid ja mõistavad suure pere suuremaid vajadusi. Olen veendunud, et lisaks praktilistele sammudele nagu lastega peredele vajalike teenuste ja toetuste täiendamine, tuleb muuta ka ühiskonna hoiakuid, millest reaalsed muutused sageli just alguse saavadki. Peresõbraliku Eesti partnerite tunnustamisega soovingi tänada ja esile tõsta neid ettevõtjaid ja asutusi, kes lasterikkaid peresid märkavad ja hoiavad.

Hoiakute kujundamisest rääkides märkate kindlasti, et tänasel üritusel ei paku me
alkohoolseid jooke. Teades, et paljud siinviibijad ei ole tallinlased ja et tagasi koju sõidetakse suure tõenäosusega autoroolis, ei pea ma õigeks alkoholi serveerimist. Olen kindel, et see ei vähenda selle ürituse pidulikkust. Saadame üheskoos oma peredele, lähedastele, sõpradele ja ühiskonnale sõnumi, et pidulik sündmus ei eelda alkoholi.

Just ühiskonna hoiakud on need, mida peame suuresti veel üheskoos kujundama, seda ka lasterikkuse osas. Meie lapsed on meie tulevik ja mul on hea meel, et nii paljud ettevõtted seda mõistavad ning lastega peresid toetavad. Olen kindel, et teie eeskujul mõtlevad üha uued ja uued ettevõtted peredele tehtavate soodustuste peale.

Üheks selliseks võimaluseks Perekaardi kõrval võiksid olla ka perepiletid. See on temaatika, mida samuti tähtsaks pean ja mille kontseptsiooni osas hea meelega suuremat nihet näeksin.

Liiga palju arvestatakse perepileti puhul perekonnaks kaks vanemat ja kuni kaks last.
Uuringud näitavad, et üle poole eestlastest soovivad oma perre vähemalt kolme last. Mis
signaali me nendele noortele peredele saadame, kui perepilet ainult kahte last hõlmab?
Mõistan loomulikult ettevõtjate kasumitaotlusi, kuid rohkem lapsi tähendab ju ka rohkem kliente. Need lastega pered tulevad ju sooja vastu korral ikka ja jälle tagasi.
Täna ei saa me riigina veel kahjuks hõisata, et meie pered reeglina lasterikkad oleksid. Usun, et siin on veel arenguruumi. Koos teiega, head siinviibijad, suudame me tasa ja targu seda hoiakut muuta. Olen selles kindel ja hindan kõrgelt meie ettevõtjate ettenägelikkust ja toetavat hoiakut Eesti peresõbralikuks muutmisel. Teie, head tänukirja saajad, olete seejuures teistele organisatsioonidele inspireerivaks eeskujuks.

Aitäh teile selle eest!

Liigume üheskoos peresõbraliku ja lasterikka tuleviku poole… siis Eesti kestab, läbi aegade.

Head vabariigi aastapäeva. Elagu Eesti!

 

Fotod: Erik Peinar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga