Pärnu senises võimuliidus on lahvatanud sisepinged. Valimisliit Pärnu Ühendab, Isamaa ja Keskerakond moodustasid koalitsiooni 2017. aasta sügisel. 39-liikmelises volikogus sai valimisliit seitse, Isamaa kümme ja Keskerakond seitse kohta, Reformierakond ja EKRE jäeti opositsiooni, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Nüüd on Pärnus tekkinud olukord, kus Isamaa tegi opositsioonilisele Reformierakonnale ettepaneku moodustada uus koalitsioon ja loobuda koostööst valimisliiduga Pärnu Ühendab. Keskerakond soovib aga samal ajal valimisliiduga jätkata.
Võimupartnerite lahkhelisid tekitab Isamaa soov, et ka järgmised kohalikud valimised toimuksid kahes ringkonnas ehk linn ja osavallad eraldi.
“Üks valus pitser, mis on vajutanud pärast ühinemisjärgset perioodi tänasesse koalitsiooni ikkagi jälje, on see, et meie tänased partnerid ei näe võimalust minna edasi kahe valimisringkonnaga, vaid ühega. Seal taga on osavallad, seal on üldine maakonnaülene koostöö,” selgitas linnavolikogu esimees, Isamaa liige Andres Metsoja ERR-ile ning lisas, et näeb uues koalitsioonis Isamaad ja Reformierakonda, aga ka sotsiaaldemokraate. Samuti ei välistata EKRET.
Kuigi omamoodi ettepaneku on Reformierakonnale teinud ka Keskerakond, saab Pärnu Postimehest teada, et 17. veebruari õhtul kogunenud Reformierakonna piirkondlik juhatus otsustas lükata tagasi Keskerakonna koostööpakkumise ja võtta vastu Isamaa oma.
“Muust on veel vara rääkida, sest nüüd algavad läbirääkimised,” ütles Reformierakonna Pärnu piirkonna juht Irina Talviste kinnitades Isamaa koostööpakkumist. “Peale selle on Keskerakond viimaste päevade jooksul kaks korda teinud meile ettepaneku visata Isamaa koalitsioonist välja.”
Kohtade jaotus Pärnu linnavolikogus:
- Erakond Isamaa – kümme kohta
- Eesti Reformierakond – üheksa kohta
- Eesti Keskerakond – seitse kohta
- Valimisliit Pärnu Ühendab – seitse kohta
- Eesti Konservatiivne Rahvaerakond – viis kohta
- Sotsiaaldemokraatlik Erakond – üks koht