Alates 1. juunist 2020 piirab Tallinna linn alkohoolsete jookide müüki meelelahutusasutustes. Antud piirang mõjutab nii ettevõtjate vabadusi, Tallinna üldist konkurentsivõimet aga piirab ka tavalise linnakodaniku võimalusi legaalsetes linna meelelahutuskohtades sarnaselt muule maailmale lõõgastuda.
“Käskude ja keeldudega ei saa antud olukorda lahendada. Ettevõtjana näen paraku taaskord, et piiratakse ülima kergekäelisusega riigi põhilise maksumaksja – ettevõtja – põhiseaduslikku õigust tegeleda ettevõtlusega. Ettevõtluse piiramine on märkimisväärne põhiseaduse riive, mida saab rakendada vaid erilisel vajadusel, mida antud olukord kindlasti ei ole. Kui linnal on probleem teatud väga kontsentreeritud ajalooliselt tuntud meelelahutuspiirkondades ebakainete inimestega, tuleb meelelahutusettevõtjatel ja linnal leida lahendused, kuidas neis piirkondades ühiselt tagada turvaline keskkond, mitte minna lihtsamat ja pikaajaliselt kahjulikumat teed ning keelata meelelahutuslik tegevus kogu linna alal” ütles Olle Koop.
See meenutab väga öise alkoholi müügi keelamist ja tervise parandamise eesmärgil aktsiisis tõstmist. Ühel juhul varuvad inimesed koju suurema koguse alkoholi, et sellest kunagi puudust ei oleks, mis kasvatab pidevalt käepärast oleva alkoholi tarbimist ja teisel juhul valiti oma ostude tegemiseks teine riik.
Antud juhul võivad aga tagajärjed olla veelgi rängemad, kuna pidusid hakatakse pidama just selleks mitte ette nähtud piirkodandes – nagu elamupiirkondades, isiklikes korterites, mis häirib oluliselt rohkem linnaelanike elu kui piiratud keskkondades pidutsemine. Samuti liiguvad osad pidutsejad üle alternatiivsete meelemürkide tarbimisele, mille tagajärjed on kümnetes kordades raskemad, sageli isegi fataalsed. Mis aga veelgi hullem, nii luuakse probleem tulevikuks, mida siiani ükski suurlinn pole suutnud edukalt likvideerida. Ööklubides võidakse hakata enne kella kukkumist tegema suurmüüke, mis sunnib inimesed kogu igaks juhuks ette ostetud alkoholi hiljem kohapeal ka ära tarbima, et mitte raha raisku lasta.
Nagu on näidanud suurlinnade kogemused, kui tarbija on juba (vägisi) suunatud kangemate meelemürkide tarbimisele, siis sealt tagasiteed ei ole. Seega, kas me päriselt soovime legaalsetel piiratud aladel legaalsete ainete kergelt, samuti ka alaealisi välistavat, kontrollitavat tarbimist või kõigis elurajoonides asuvates korterites ja tänavatel alkoholi ja veelgi hullem, narkootikumide kontrollimatut tarbimist Tallinna linnas?
Lisaks on täiesti absurdne ning taaskord vastuolus põhiseaduses toodud võrdsusprintsiibiga, lubada alkoholi tarbimise jätkamist teistes s.h veelgi rohkem sõltuvust tekitavas hasartmängude keskkonnas. Kogu muudatust selliselt vaadates jääb mulje, et Tallinna Linnavalitsus soovib probleemi enda õlult ära lükata, väites, et nüüd on asi “tehtud”. Sellega aga lükatakse praegune hallatav kohaliku omavalitsuse probleem nii tava- kui narkopolitsei õlule, pakkudes samal ajal küsitava väärtusega monopoolseid konkurentsieeliseid osadele ettevõtjatele.