Riigikogu õiguskomisjon korraldab teisipäeval erakorralise istungi, et arutada Danske Banki Eesti filiaali kaudu läbi viidud ulatusliku rahapesu juhtumit.
Erakorralisele istungile on kutsutud justiitsminister Urmas Reinsalu, peaprokurör Lavly Perling, justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse esindaja, siseministeeriumi korrakaitse ja kriminaalpoliitika osakonna esindaja, rahandusministeeriumi esindaja, politsei- ja piirivalveameti rahapesu andmebüroo esindaja ja finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.
Komisjoni esimehe Jaanus Karilaiu (Keskerakond) sõnul kutsus ta istungi kokku selleks, et saada selgust miks keegi pole Danske Banki Eesti filiaali kaudu toimunud rahapesujuhtumi eest vastutust võtnud. „Soovime saada järelevalveasutuselt ja uurimisorganitelt vastuseid, kuidas sai läbi Eesti nii pikaaegselt toimida kuritegelik petuskeem ja kas ametkonnad on teinud kõik endast oleneva, et seda välja selgitada,“ ütles Karilaid.
Samuti tuleb Karilaiu sõnul arutada, kuidas tulevikus sellist mastaapset kuritegelikku skeemi välistada.
Komisjoni aseesimees Uno Kaskpeit (EKRE) ütles, et tegemist on väga kahetsusväärse juhtumiga, mis kahjustab Eesti mainet ja huve. “Näen siin jagatud vastutust eri ametkondade vahel,” ütles ta. “Peame saama selgeks, mis põhjustel miljardite eurode rahapesu pikka aega toimuda sai, et see edaspidi enam kunagi võimalik poleks.”
Danske Banki Eesti filiaali kaudu võidi pesta aastatel 2007 kuni 2015 kuni 7 miljardit eurot, mis teeks sellest ühe suurima teada oleva rahapesu juhtumi Euroopas. Juhtumit uurib Danske Bank ise, Pariisi esimese astme kohus ja Taani finantsinspektsioon.
Lisaks esitas 25. juulil Venemaal tapetud advokaadi Sergei Magnitski õiguste eest võitlev Bill Browder Eesti prokuratuurile uue kaebuse, milles palub alustada kriminaaluurimist Danske panga Eesti haru 26 töötaja suhtes, kes väidetavalt võimaldasid panga kaudu pesta miljardeid dollareid musta raha.
Vaata ka: “Danske panga rahapesu skandaal kerib järjest tuure”