Möödunud nädalavahetuse päikeseline ilm meelitas inimesed liikuma

Tallinnas ja Tartus viibis eelmisel nädalavahetusel võrreldes tööpäevadega üle kümne protsendi vähem inimesi. Foto: Aare Lepaste

Statistikaamet monitoorib koostöös mobiilioperaatoritega eriolukorra lõpuni inimeste liikumist. Pärast eriolukorra väljakuulutamist vähenes inimeste liikumine järsult ja püsis madalal tasemel aprilli alguseni. Aprillis hakkas aga liikumisaktiivsus vähehaaval kasvama ja eriti oli seda märgata möödunud kaunil nädalavahetusel.

Eelmisel nädalavahetusel läbisid inimesed võrreldes aprilli alguse nädalavahetusega keskmiselt ligi kaks korda pikemaid vahemaid. Statistikaameti juhtivanalüütik Kaja Sõstra kinnitab, et keskmine läbitud vahemaa jõudis peaaegu samale tasemele märtsi alguse nädalavahetustega. „Siiski ei saa öelda, et inimesed liiguvad nagu tavaolukorras, sest puudub võrdlus eelmise aasta sama ajaga. Võib aga eeldada, et soojal maipäeval oleks inimeste liikumine tavaolukorras veelgi aktiivsem,“ kommenteerib Kaja Sõstra.

Sama trendi näitab ka peamises asukohas viibimise keskmine aeg, mis oli aprilli alguses ligi 21 tundi, eelmisel nädalavahetusel langes aga 19,5 tunnini.

Üllatuslikult kasvab nädalavahetusel kõige rohkem keskustest suhteliselt kaugel asuvates valdades viibijate arv.

Mobiiliandmetest on veel võimalik analüüsida, kuidas muutub mobiilide hulk peamise asukoha järgi piirkonniti tööpäevadel ja nädalavahetustel. Eesti kahes suuremas linnas, Tallinnas ja Tartus, viibis eelmisel nädalavahetusel võrreldes tööpäevadega üle kümne protsendi vähem inimesi. Sarnane muster on neid linnasid iseloomustanud kõigil nädalavahetustel, kuid märtsis-aprillis olid tööpäevade ja puhkepäevade erinevused väiksemad.

„Osaliselt võib põhjuseks olla peamise asukoha määramise metoodika, mis võib mobiili peamiseks asukohaks määrata ka töökoha. Seda juhul kui isik viibib töökohas päeva jooksul üle 10 tunni Töökohad asuvad aga peamiselt linnades. Teine osa muutustest on aga seletatav pendelrändega, külaskäikudega suvekodudesse või sugulaste juurde,“ selgitab Sõstra.

Kuhu aga inimesed linnadest liiguvad? Üllatuslikult kasvab nädalavahetusel kõige rohkem keskustest suhteliselt kaugel asuvates valdades viibijate arv. Eelmise nädala tööpäevade ja puhkepäevade võrdluses kasvas viibijate arv puhkepäevadel Alutaguse vallas 42 protsenti, Haljala vallas ligi kolmandiku, Rõuge, Lääne-Nigula, Peipsiääre, Mustvee ning Lääneranna valdades umbes veerandi ja Kanepi vallas ning Narva-Jõesuu linnas umbes viiendiku võrra.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga