Meediakajastus äriseadustiku seaduse muutmisest (rahvakeeli sunddividendide eelnõust) lõbustab lugejaid küll mitmete värvikate paladega, kuid sunddividendide eelnõu sünnilugu seab kahtluse alla sotsiaaldemokraat Liisa Oviiri sobivuse Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni esimeheks.
Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) aastatepikkune järjekindel tegevus on avalikkusse ette toonud aina rohkem juhtumeid erakondade rahastamise kohta. Järelevalvetegevus on saavutanud stabiilsuse ja välja on kujunenud tõhus menetluspraktika.
Paraku on ERJK võimalused piiratud ning seetõttu on oluline, et komisjoni liikmed tegutseksid ausalt ja pälviksid meedia ja avalikkuse usalduse. Paraku on see usaldus sattunud kahtluse alla, sest alates 27. septembrist juhib ERJKd endine riigikogu liige sotsiaaldemokraat Liisa Oviir, kes algatas rahvasaadikuna sunddividendide eelnõu, mille sünnilugu on kõike muud kui usaldust äratav.
Liisa Oviiri 13. juunil menetlusse antud sunddividendide eelnõu autorlus on ebaselge. Kuigi Oviir on öelnud, et kirjutas selle eelnõu ise, väidab Eesti Väikeaktsionäride Liidu (EVAL) esindaja Margus Moor, et tegelik eelnõu autor on EVAL ise. Seega on praegune ERJK esimees teadlikult avalikkust eksitanud.
Lisaks on murettekitav see, et Oviir ei vaevunud endale selgeks tegema, kelle huvides tegutseb liit, mille koostatud eelnõu ta sõna-sõnalt üle võttis. Eesti Väikeaktsionäride Liidu tegevust toetas suhtekorralduse ja lobitegevuse büroo META, kuid EVALi esindaja Margus Moor ei soovinud täpsustada, kust kohast leidis ainult liikmemaksudest elatuv liit vahendid, et META käest teenuseid osta.
Kui BNS küsis Oviiri käest, kelle huvisid 22-liikmeline EVSL esindab, siis ei soovinud Oviir sellele vastata: „See ei ole kuidagi minu hinnata. See oleks ka täiesti kohatu, kui ma sellel teemal mingit subjektiivset hinnangut avaldaksin.“
Kui Oviir ei vaevunud endale selgeks tegema, kelle huvides tegutseb ühendus, mille eelnõu ta sõna-sõnalt üle võttis, siis miks peaksime eeldama, et ta vaevub selliste küsimustega tegelema ERJK esimehena?
Suurim murekoht on nii ajakirjanduses kui ka teiste poliitikute poolt kostnud etteheited, et Oviiri sunddividendide eelnõu on tegelikult kingitus tema parteikaaslase Anastassia Kovalenko perekonnale ja teistele BLRT väikeaktsionäridele. Juhul kui see etteheide vastab tõele (miks muidu tõrguvad teised eelnõule allakirjutanud selle eelnõuga edasi tegelemast?), siis on tegemist olukorraga, kus Oviir seadis riigikogu liikmena esikohale oma erakonnakaaslase huvid. Kui Oviir ei suutnud riigikogu liikmena eristada erakondlike huvisid Eesti omadest, siis miks peaks me eeldama, et ta suudab seda teha ERJK esimehena?
Komisjoni esimehena vastutab Oviir selle eest, et erakondade rahastamine oleks läbipaistev ning seadustega kooskõlas. Kahjuks ei ärata Oviiri tegevus ja sõnad sunddividendide eelnõu väljatöötamisel erilist usaldust ning seetõttu oleks ERJK usaldusväärsuse huvides, kui Liisa Oviir otsustaks esimehe kohalt tagasi astuda.
Lugu ilmus EPLi veebiportaalis 25.10.2018.