Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestati Saaremaal ja Muhu saarel uued piirangud

Saarlased peavad end 30. märtsist kodustes oludes ankrusse heitma. Teatud puhkudel võib väljas liikuda, kuid siis peab kaasas olema isikuttõendav dokument. Foto: Aare Lepaste

Eriolukorra juht Jüri Ratas allkirjastas 28. märtsil Saaremaa ja Muhu valla eriolukorda täiendava korralduse, mille järgi peab pühapäevast oma uksed sulgema suurem osa kauplustest ja lähikontaktiga teenindusasutustest. Alates esmaspäevast hakkavad kehtima oluliselt rangemad liikumispiirangud.

Saaremaal ja Muhu vallas võivad tänasest avatuks jääda vaid toidupoed, apteegid, sideettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakiautomaadid, postkontorid, kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiinitarbeid, samuti optikapoed. Ehituspoed tohivad avatuks jääda luugi- ja laomüügiks ning koju tellimiseks. Poe müügisaal peab olema suletud. Avatuks tohivad jääda ka aianduspoed.

Külastajatele tuleb sulgeda kõik muud kauplused ja turud. Piirang ei kehti töötajate ja omanike kohta, et võimaldada e-kaubandust. 29. märtsist tuleb külastajatele kohapeal söömiseks sulgeda kõik toitlustusasutused, lubatud on toidu kaasaost ja kullerteenus toidu koju viimiseks. Samuti tuleb sulgeda kõik lähikontakti nõudvad teenused: ilukirurgiateenused, ilu- ja isikuteenused (näiteks juuksuri-, maniküüri, pediküüri-, kosmeetiku-, tätoveerimis- ja solaariumiteenus), massaaži- ja muud taastusraviteenused heaoluteenusena.

Endiselt on lubatud on sotsiaal- ja tervishoiuteenused, supiköögiteenus, toiduabi, hoolekandeteenus, puudega lastele ja täiskasvanutele mõeldud teenused ning ravi- ja rehabilitatsiooniteenused, kuid 29. märtsist on külastajatele sulgetud ka raamatukogud.

Saarlased peavad püsima kodus

30. märtsist peavad saarlased püsima kodus, väljas tohib käia toidupoes, apteegis, arsti juures. Tööle tohib minna juhul kui kaugtööd pole võimalik teha. Lubatud on laste viimine ja toomine lasteaiast. Vajadusel tohib minna hoolitsema vanurite, puudega inimeste ning abivajajate eest – tuleb kasutata isikukaitsevahendeid

Välja tohib minna lemmikloomaga jalutama või teda viia loomaarsti juurde. Samuti tohib üksi või koos perega minna õue jalutama või sporti tegema Lubatud on käia postkontoris või pakiautomaadi juures. Lubatud on oma kinnistul liikumine, kodused metsa- ja põllumajandustööd, kalapüük, aiatööd

Väljas liikudes peab kaasas olema isikuttõendav dokument. Väljas liikumiseks kehtib üldine 2+2 reegel, mille kohaselt tohib avalikus ruumis üheskoos liikuda ainult kaks inimest ning teistest tuleb hoida kahemeetrist vahemaad.

Eriolukorra meetmete rakendamist jälgivad korrakaitsjad, kes hakkavad pisteliselt kontrollima väljas liikuvaid inimesi. Kui inimene ei täida kehtestatud nõudeid, teeb politsei talle ettekirjutuse. Kui see ei aita, siis rakendatakse järgmise mõjutusvahendina sunniraha kuni 2000.- eurot. Piirangu nõudeid rikkuvad inimesed võetakse vastutusele.

Meetmete vajalikkust hinnatakse iga kahe nädala järel.

Viiruse tõttu suri Saaremaal eakas mees

Ööpäeva jooksul tehti Eestis enam kui tuhat koroonaviiruse testi, lisandus 39 positiivset juhtu, Saaremaal Valsi hooldekodus suri COVID-19 positiivse proovi andnud 90-aastane kaasuvate haigustega mees, vahendab ERR 29. märtsil

Möödunud ööpäeva jooksul laekus üle Eesti kokku enam tuhande koroonaviiruse tuvastamise testi tulemuse, millest 4 protsenti ehk 39 analüüsi osutusid positiivseks. Rahvastikuregistri andmete kohaselt tuli ööpäevaga enim uusi koroonaviiruse juhte juurde Saaremaal (24) ja Harjumaal (10). Pärnumaal ja Tartumaal lisandus kaks ning Võrumaal üks koroonaviiruse juht.

Kokku on Eestis tehtud ligi 10400 koroonaviiruse testi, millest 679 on osutunud positiivseks. Enim nakatunuid on analüüside tulemuste kohaselt vanusegrupis 60 eluaastat ja vanemad (30 protsenti) ning vanusegrupis 40-49 eluaastat (22 protsenti). Vanusegrupis 50-59 eluaastat on testide põhjal nakatunuid 20 protsenti ja vanusegrupis 30-39 eluaastat 17 protsenti.

Saaremaa kinnitatud nakkushaiguste juhud 10 000 elaniku kohta on reedese seisuga 51,3 Covid-19 viirusesse nakatunut, märgib Kuressaare haigla Facebooki lehel ja toob võrdluseks esile, et Itaalias Lombardias on see näitaja 34,6 nakatunut, Hiinas Hubeis 11,5 ning Tallinnas ja Harjumaal 3,3. Need näitajad iseloomustavad Saaremaa äärmiselt kõrget nakatumuse taset, kirjutab haigla.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga