Reformierakond ja Keskerakond on algatanud seadusemuudatused, millega muudetakse Riigikogus aastaid kehtinud põhimõtteid ja üritatakse saada väevõimuga koalitsioonierakondade ülekaal riigieelarve kontrolli erikomisjonis ja korruptsioonivastases erikomisjonis. Algatusele on andnud kriitilise hinnangu Riigikogu teine aseesimees Helir-Valdor Seeder (Isamaa) ja ka endine Riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE).
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder juhtis Postimehes tähelepanu, et koalitsioon üritab muudatust sisse viia kiirkorras. „Riikliku otsusena jõustub see vastuvõtmise järgsest päevast, nii et see on esitatud praeguse koosseisu jaoks. Kahetsusväärne, et uue koalitsiooni praktiliselt esimene algatatud asi on Eesti parlamentaarse demokraatia aluspõhja murendamine.“
Eelnõu algataja Mart Võrklaev (Reformierakond) ei salanud, et muudatuse eesmärk on tagada koalitsiooni häälte ülekaal erikomisjonides. Ta kinnitas, et eelnõud nad tagasi ei plaani võtta.
Erikomisjonidel on Riigikogus oluline roll. Näiteks pälvisid need laia tähelepanu 2020. aastal kui Riigieelarve järelevalvekomisjon ja Korruptsioonivastase erikomisjoni uurisid Eesti sõlmitud rahapesulepinguid USA advokaadibürooga. Varasematel aastatel on uuritud ka selliseid suuremahulisi korruptsioonijuhtumeid nagu näiteks Tallinna Sadama kaasus.
Seederi sõnul on see muudatus selgelt vastuolus Riigikogu tavade ja demokraatlike põhimõtetega. Ta viskas õhku ka küsimuse, kas selle muudatuse taga võib peituda soov takistada korruptsiooniprotsessi uurimist.
Endise Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul seaks selline muudatus ohtu ka komisjonide töövõime. Nestor ütles ERR-ile, et peab seniste põhimõtete muutmist halvaks mõtteks. “Kaob ära loomulik arusaam, et erikomisjonid töötaksid konsensuse järgi, vaid sinna viiakse sisse mingi enamuse ja vähemuse proportsioon ja hakatakse mingit jõudu kasutama, milleks puudub igasugune vajadus.
Samuti viitas Nestor heale tavale, et kahte erikomisjoni – riigieelarve kontrolli komisjoni ja korruptsioonivastast erikomisjoni – juhib riigikogus opositsiooni esindaja. “Seda seetõttu, et siis me võime olla kindlamad, et see komisjon täidab oma ülesannet ja on usutavam see, mida nad teevad,” sõnas Nestor.
“Kui nüüd hakatake nendesse komisjonidesse proportionaalsust nendesse komisjonidesse viima, siis ma olen üsna kindel, et see hea tava kaob ära. Ja selle tõttu nende komisjonide soov ja töövõime olla järelevalvajaks täitevvõimule väheneb,” ütles Nestor.