Opositsioonierakonnad kavatsevad 14. detsembril, kui abielureferendumi eelnõu on Riigikogus esimesel lugemisel, teha ettepaneku see menetlusest välja hääletada.
Kui näiteks Erakond Eestimaa Rohelised algatas 19. oktoobril seni umbes 35 500 allkirja kogunud petitsiooni abielu määratluse muutmiseks, et sätestada perekonnaseaduses samasooliste abielu, siis EKRE, Isamaa ja Keskerakond leppisid koalitsioonilepet sõlmides kokku, et korraldatakse rahvahääletus tagamaks, et abielu jääks mehe ja naise vaheliseks liiduks.
Opositsioonipoliitikute ridadest kostub igapäevaselt, et Eestis on hetkel vaja tegeleda kriisi lahendamise, mitte abielureferendumi läbiviimisega. Samas on näiteks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu vastu võtnud otsuse, et juhul kui Roheliste petitsioon samasoolise abielu määratlemiseks toetust ei leia, algatab sotside Riigikogu fraktsioon ise samasisulise eelnõu.
Küsimus abielu määratlemisest ei ole Eestile ainuomane. See on päevakorda tõstatunud kümnetes riikides ning selle otsustamiseks on kasutatud erinevaid lahendusi. Kui Eestis leidub mitmeid referendumi vastaseid, kes väidavad, et vähemuste õiguste üle ei tohi rahvahääletuse teel otsustada, siis näiteks Austraalia ja Iirimaa lahendasidki ühiskonnas tõstatunud küsimuse referendumi teel.
Abielu mehe ja naise liiduna väärib kaitset
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tõdes oktoobri lõpus parlamendierakondade esimeestele saadetud pöördumises, et kuna abielu määratlemise küsimus on ühiskonnas teravalt üleval, siis on just rahvaküsitlus ainuõige valik selgusele jõudmiseks.
“Rahvaküsitlus on tänases olukorras mõistlik valik, sest see aitab tuua selguse ja lahenduse aastaid kestnud vaidlusele. Otsustamatus või otsuse edasi lükkamine võrdub aga noa pööramisega haavas – see mitte ei paranda, vaid tekitab valu juurde,” kirjutas Seeder.
Seeder märkis, et abieluteemalise väärtuskonflikti algus ulatub kuue aasta tagusesse aega, kui “poliitiliste sobingute” tulemusena kehtestati Kooseluseadus. „ See, kuidas mõtestab perekonda ja abielu Eesti ühiskond on aga meie kõigi ühise kokkuleppe tulemus,” jätkas Isamaa esimees.
“Seda arutelu ei saa enam edasi lükata ja küsimus väärib rahva vastust. Seega on aeg tegutseda. On aeg lõpetada ühiskonna ja inimeste vaenamine. On aeg lõpetada ühiskonna vaenamine ja korraldada abielu määratlemise rahvaküsitlus nii kiiresti kui võimalik. Isamaa seisukoht on kindel – abielu peab jääma naise ja mehe liiduks,” märkis Seeder.