Facebookis ringleb lühiintervjuu Kalle Laanetiga 2020. aasta septembrist, kus tänane kaitseminister ütleb, et riigikaitse eelarve vähendamine 50 miljoni euro võrra annab idanaabrile märku, et julgeolek ei ole Eesti jaoks prioriteet. Ometigi selgub eelmisel nädalal avalikustatud riigi eelarvestrateegiast (RES), et valitsus plaanib võrreldes varasemate plaanidega kärpida kaitsekulusid 3 aasta jooksul 53 miljoni euro võrra.
2020. aastal tekkis konflikt toonase rahandusministri Martin Helme (EKRE) ja kaitseminister Jüri Luige (Isamaa) vahel. Nimelt tegi rahandusminister toona ettepaneku kärpida riigikaitse eelarvet 50 miljoni euro võrra. Kaitseminister Jüri Luik sellega ei nõustunud ning arutelude tulemusena lepiti kokku, et riigi panus kaitsevaldkonda hoopis suureneb.
Vaidlusesse sekkisid kõrvalt ka toonased mõjukad Reformierakonna poliitikud. Kalle Laanet (Reformierakond) ütles septembris Facebooki postitatud videos: „… riigikaitses vähendada eelarvet 50 miljonit eurot järgmisel aastal on „väga hea märk“ jutumärkides meie idanaabrile, kes saab aru, et meie julgeolekuga tegelikult ei ole küsimusi ja julgeolek ei ole üldse prioriteet.“
Mõned päevad hiljem kirjutas ta Postimehes, et Martin Helme plaan vähendada riigikaitse rahastamist ja soov kaitsevaldkonna hankeid omadele nihverdada rõõmustavad meie idanaabrit, mitte ei arenda Eesti kaitsevõimet. „See annab selge signaali, et riigikaitse ei ole enam valitsuse jaoks prioriteet. Selliste sõnumite andmine on eriti vastutustundetu praegu, kui rahvusvaheline olukord ei luba isegi mõelda kaitsekulutuste vähendamisele.“
Kui võrrelda Jüri Ratase valitsuse ja Kaja Kallase valitsuse poolt heaks kiidetud riigi eelarvestrateegiaid selgub, aga et Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon plaanib kolme aasta jooksul kärpida kaitsevaldkonnas 53 miljonit eurot.
Valitsuse Plaani kaitsekulusid kärpida on teravalt kritiseerinud mitmed Isamaa poliitikud sh endine Kaitseväe juhataja Riho Terras ja endine peaminister Mart Laar.
Tavalugejal võiks aga tekkida õigustatud küsimus. Millest on ajendatud Kalle Laaneti järsk kannapööre seoses riigikaitse kuludega? Kui veel eelmise aasta lõpus oli kaitsekulude vähendamine otsene oht Eesti julgeolekule, siis hiljutistes esinemistes on ta rääkinud, et jutt kaitsekulude vähendamisest on hoopis asjatu hirmutamine.