Juuniküüditamise ohvrite mälestamine Linda kuju jalamil 14. juunil kell 12.00

Anne Eenpalu

Traditsioniliselt ootame küüditatuid, nende järeltulijaid ning ajaloohuvilisi, kellel südames eesti mälu, Leinava Linda kuju jalamile Toompea nõlval reedel, 14. juunil kell 12.00.

Meenutame koos 1941. aasta suurküüditamist, mil oma kodudest viidi sunniviisiliselt ära enam kui 11 000 Eesti Vabariigi kodanikku. Võõrvõimul oli plaan hävitada mälestus nendest inimestest ja nende eludest. Nad saadeti surmateele, kisti eemale peredest. Paljud lähedased ja perekonnad ei tea siiani küüditamisohvrite hauapaika. Veel elus olevad küüditatud ja nende järeltulijad hoiavad mälus neid raskeid aegu.

Eestis on sümbolväärtusega kohti, kuhu kokku tulla, et jagada tundeid, seisatada ja mälestada, süüdata küünal ning asetada lilleõis. Üks selline ajalooga paik on Leinava Linda kuju.

1920. a püstitati August Weizenbergi loodud Leinava Linda kuju, kelle pilk vaatab otse Toompea suunas.
1942. a mälestati esimest korda aasta varem küüditatuid Leinava Linda kuju jalamil.
1989. a alustas Memento kaasasutaja Anne Eenpalu koos mõttekaaslastega taas Linda kuju juures küüditamisohvrite mälestamist nii 14. juunil kui ka 25. märtsil kell 12.00.

Anne Eenpalu. Foto: Tiiu Rinaldo

Leinava Linda monumendist on saanud Tallinnas üks olulisi küüditamisohvrite mälestamise kohti. Selle ees asetseval graniittahvlil on Marie Underi sõnad: “Ikka mõtlen neile, kes siit viidi… Taeva poole karjub nende äng.”

 

Kohtumiseni Leinava Linda kuju juures reedel, 14. juunil, kell 12.00.

Korraldustoimkond

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga