Kaitseminister Jüri Luik ja Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly arutasid täna hommikul peetud telefonikõnes rünnakut Malis ja koostööd erinevate ohtude vastu seismisel.
„Oleme uhked Eesti kaitseväelaste üle, kes kaitsevad Malis Euroopa julgeolekut,” ütles kaitseminister Luik. “Soovin meie võitlejatele kiiret paranemist. Meie huvides on seista ohtudele vastu ühiselt koos liitlastega, mõistes teineteise vajadusi ja tugevdades oma liitlassuhteid.”
Prantsuse kaitseminister Parly tänas Eesti kaitseväelasi nende eeskujuliku tegevuse eest ja soovis neile kiiret paranemist. Parly rõhutas, et Eesti kaitseväelaste professionaalne käitumine rünnaku käigus on see, mille eest Prantsuse kaitseväelased oma Eesti kaasvõitlejaid nii kõrgelt hindavad.
Eesti panustab operatsiooni Barkhane 50-liikmelise jalaväeüksusega soomustransportööridel ning toetuselementidega. Üksus asub Gao välibaasis ning selle ülesanne on baasi ja selle lähiümbruskonna julgeoleku tagamine.
President Kersti Kaljulaid soovis sotsiaalmeedias Eesti kaitseväelastele kiiret paranemist. “Kogu Eesti hoiab teile pöialt, sest missioonil seisate te iga päev meie kõigi ja meie liitlaste eest! “
Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Andres Metsoja sõnul tuletavad sellised hetked meelde, kui oluline on meie kaitseväelaste tegevust. “Nad riskivad enda eludega, et tagada rahu ja julgeolek rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel. Peame tegema kõik, et aidata kaasa kaitseväelaste kiirele taastumisele ning pakkuma ka tuge nende lähedastele.”
Eile õhtul ründasid enesetaputerroristid autosse paigutatud isevalmistatud lõhkekehaga sõjaväebaasi Malis Gao linnas, kus teenivad Eesti, Prantsuse ja Mali kaitseväelased ning lisaks Prantsuse ja Mali sõduritele sai haavata viis operatsioonil Barkhane teenivat Eesti kaitseväelast. Rünnakus haavata saanud kaitseväelastele anti koheselt esmaabi, nende vigastused ei ole rasked.
Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav operatsioon Aafrikas Saheli regioonis, mille eesmärk on regioonist lähtuvate eelkõige Euroopa suunaliste probleemide, nagu terrorism ja ebaseaduslik immigratsioon ohjamine.
Operatsioon Barkhane katab Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Nigeri ja Tšaadi territooriumi, kuid raskuskese on Malil, kus Prantsusmaa on alates 2013. aastast toetanud keskvõimu islamistide vastases võitluses. Barkhane on Prantsusmaa suurim sõjaline välisoperatsioon. Barkhane’il osalevad Prantsuse üksused tegelevad pidevalt terroristide-vastaste operatsioonide
läbiviimisega.
Prantsusmaa kindlustab otseselt Eesti julgeolekut alates 2017. aastast osaledes Eestis paiknevas NATO liitlaste lahingugrupis kompanii-suuruse üksusega.