Kaitseminister Jüri Luik kinnitas täna riigikogus, et välisluureameti juht Mikk Maran ei pidanud mõjuagentidest rääkides silmas Eesti poliitikuid, vaid mõtles selle all Venemaa võimalikke mõjuagente Euroopas. Kaitseminister Luige kinnitusel pole luurejuht Mikk Marran Eesti sisepoliitikasse kuidagi sekkunud.
Välisluureamet ei tegele vastuluurega ning seetõttu ei saa välisluureametil olla ka andmeid Eesti poliitikutest mõjuagentide kohta, sõnas kaitseminister Jüri Luik riigikogus arupärimisele vastates.
Kaitseminister vastas esmaspäeval riigikogu liikmete esitatud arupärimisele Vene mõjuagentide kohta riigikogus ja valitsuses. Arupärijad soovisid teada, kas välisluureameti peadirektori väide, et tema ametkond on tuvastanud „poliitikute„ võrgustiku, kes on Vene mõjuagendid ja teevad seda, mida Kreml käsib vastab tõele.
Luik sõnas, et välisluureameti peadirektor Mikk Marran rääkis nii 20. juulil Aspeni julgeolekufoorumil kui ka 24. juulil Eesti Päevalehes ilmunud artiklis selgelt ja ühemõtteliselt Lääne-Euroopast, tegemata ühtegi viidet riigikogule või valitsusele.
“Jutt käib esinemisest, mis toimus vestluspaneeli kujul ja mis käsitles Venemaa erinevaid agressiivseid meetodeid suhetes välismaailmaga. Lisaks sõjalistele vahenditele nimetab Mikk Marran oma kõnes ka mõjuagentide kasutamist. See on Vene riigi üks tunnustatud töömeetodeid, kus teises ühiskonnas mõjukaid isikuid kasutatakse ära vastava riigi nõrgendamiseks ja Venemaa seisukohtade pealesurumiseks,“ ütles Luik.
Kaitseminister selgitas, et laias laastus jagatakse mõjuagendid kolmeks. On isikud, kes saavad Vene valitsusasutustelt otseseid ülesandeid. On need, kes teevad seda majandusliku kasu või poliitilise edu nimel, aga ei saa otseseid korraldusi. Ja siis on need, keda võib nimetada kasulikeks idiootideks, kes lihtsalt korrutavad agressiivseid seisukohti, sest nad satuvad nendesse uskuma.
Luik rõhutas, et peadirektor Marran esines spetsialistide ees. Ta rääkis meetoditest, ta ei nimetanud ühegi riigi ühegi poliitiku nime. Mõjutusagentide teemat leiab ajakirjadest ja ettekannetest, see pole uus. Luige sõnul on arupärijad on võtnud Marrani kõnest mõned osad ja proovinud mõttemängu korras tuvastada, kas riigikogus ja valitsuses on Venemaa mõjuagente. “Kõik need nimed, järeldused kuuluvad arupärijatele. Ma saan aru, põhiliselt Peeter Ernitsale,“ ütles Luik. Ta toonitas, et kõik see on täielik spekulatsioon ja tal pole alust ega kompetentsi seda kommenteerida.
Luik märkis, et välisluureamet ei tegele luuramisega Eestis ehk vastuluurega, mistõttu konkreetne väide ei saa mingil viisil käia Eesti kohta ning välisluureametil olla andmeid Eesti poliitikutest mõjuagentide kohta ja välisluureameti peadirektor pole seda ka kordagi väitnud. “Teie osundatud tekst ei puuduta Eestit, vaid Lääne-Euroopat, sellest on peadirektori ettekannet tervikuna lugedes võimalik ka selgelt aru saada,” ütles Luik vastuseks arupärimisele.