Imbi Paju pälvis Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinna

Justiitsminister Urmas Reinsalu tunnustas täna Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinnaga kirjanikku ja filmirežissööri Imbi Paju

Justiitsminister Urmas Reinsalu tunnustas täna Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinnaga kirjanikku ja filmirežissööri Imbi Paju tema julguse eest kasutada sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse, demokraatlike väärtuste ja ajaloolise tõe eest seismisel.

„Sõnajulgus oli teisitimõtlejate lipukiri riigikaotuse aastatel. Kuid ka kaasaegses maailmas oleme silmitsi tõe moonutamisega ja infosõdadega. Kergem on vaikida. Kasutada sõnavabadusega kaitstud õigust olla vait. Aga kui kõik on vale ees vait, kas siis mitte tõde pole reedetud? Nagu Solzenitsõn oma kuulsas üleskutses „Elagem ilma valeta!“ tõdes: vägivald vajab valet. Ja vaikimine vale ees on tõe reetmine,“ märkis justiitsminister Urmas Reinsalu.

„Sõnajulguse missioonipreemia ei ole mitte niivõrd kirjandusliku kvaliteedi tunnustus, see on tunnustus julguse eest armastada Eestit, Eesti vabadust ja tõde. Ja pühendumise eest võtta see oma kirjandusliku tegevuse missiooniks. Ja olla selles missioonis nii edukas, et avada uksi paljudele maailma rahvastele,“ ütles Reinsalu.

„Iga inimese teo taga on lugu, mis lähemal vaatlusel on seotud meie kollektiivse alateadvusega, eluga, elulugudega, saavutustega ja ühiskonna vastuoludega. Selleks et seda kõike selgemalt näha, tajuda teatud inimeste mõju meis ja meie tegudes, peab hoidma neid lugusid pidevalt silme ees, eriti nüüd, kui maailm jälle kõigub,“ sõnas tunnustuse saaja Imbi Paju.

„Nende inimeste eeskuju, nende lugude kaudu sünnib ja tugevneb identiteet ja arusaam iseendast – ka riigi tasandil –, mis hoiab meil pea selge ja aitab püsida demokraatlikul teerajal – nüüd kui populism, ideoloogilised stigmad, valeuudised ja muu müra põhjustavad rahutust ja kuni selleni, et hakatakse rääkima tõejärgsest ajast. Just nüüd vajame kompassi,” lisas Paju.

Imbi Paju täispikka kõnet “Mäletamine on teejuht” on võimalik lugeda SIIT

Arnold ja Heli Susi nimeline sõnajulguse missiooniauhind anti üle Arnold Susi 123. sünniaastapäeval. Auhind koosneb rahalisest preemiast ja klaastaiesest. Preemia suurus on seotud aastaarvuga, seega on 2019. aasta preemia 2019 eurot.

Arnold Susi (1896–1968) oli Vabadussõja vabatahtlik, Eesti riigi ülesehitaja, õigusteadlane, ühiskonnategelane, Otto Tiefi valitsuse haridusminister, poliitvang ja memuarist. Heli Susi (1929) on Arnold Susi tütar, tõlkija, toimetaja, õpetaja, isa mälestuste jäädvustaja. Kogu maailma sõnavabaduse ja sõnajulguse eest seisev literaatide PEN-klubi valis Heli Susi 2018. aastal oma auliikmeks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga