Kriis paneb proovile kogu ühiskonna aga erilise surve alla satuvad perekonnad. Mure enda ja lähedaste tervise-, pere majandusliku olukorra pärast paneb proovile iga pereliikme. Perekonnaelu funktsioneerimine meenutab oma olemuselt hästitoimivat organisatsiooni, mille aluseks on pereliikmete vahelised head, vabad ja usalduslikud suhted. Sellest tulenevalt on oluline pereliikmetel toime tulla ühiskonnas hetkel aset leidvate muutustega, olles nii paindlikud kui ka uuendustele vastuvõtlikud.
Rahvastiku- ja perepoliitika osakonna nõunik Gerli Lehe jagab oma varasemast töökogemusest õpetaja ametis omandatud ja ema rollis järele proovitud kogemusi vanematele, kuidas luua kodurahu ja usaldavad suhted laste ning vanemate vahel.
Mõned suunised ja nõuanded, mis aitavad hea pere sisekliima luua:
- Koostada päevakava ja sellest kinni pidada (sageli on see täiskasvanutele suurem väljakutse, kui lastele – ole järjekindel!).
- Režiimi hoidmine on oluline, eriti lastele. Piirid annavad lastele turvatunde, eriti vajavad lapsed seda nüüd kui teadmatust ja paanikat on ühiskonnas palju. Mure lähedaste ja pere käekäigu pärast mõjutab lapsi suuresti.
- Vanemal tuleks meeles pidada, et jooksu pealt ei saa lapsi kasvatada! Võta aega lapsega koosolemiseks iga päev (lapsele on oluline, et oled teda siiralt kuulamas).
- Lastele selgitada ühiskonnas tekkinud olukorda ning miks on oluline riiklikest piirangutest kinni pidada. Selgitused vastavalt vanusele (väiksemate laste puhul ei ole vajalik rohkem rääkida, kui nad küsivad).
- Teismelisele tasub esitada avatud küsimusi (Kuidas sa ennast tunned? Kuidas sul täna läks? Mis sulle kõige rohkem muret teeb? Millised ootused ja soovid sul mulle on?).
- Koostada nimekiri asjadest, mis vajavad päeva jooksul tegemist (lastel 3-5 asja olenevalt vanusest). Suuremad lapsed, kes kodus on saavad võimalus end tunda vajalikuna, kui neile jätta jõukohaseid koduseid ülesandeid. Näiteks võib teismelisele jätta õhtusöögi valmistaja rolli, olgu toiduks kasvõi juustusaiad. Eduelamus ja kasulik olemine on lapsele oluline.
- Usalda aga kontrolli oma last ja tunnusta kokkulepetest kinni pidamise eest
- Laps ei püsi kodus, kui vanemad tööl (selgita veelkord, miks on oluline kodus püsida). Vahel on vaja vanemal oma suhtlemistaktikat muuta, siin aitavad vanemat enesekehtestamise oskused ja selle juures on abiks Tarkvanem.ee
- Ärge andke oma lastele lubadusi, mida võibolla ei juhtu (näide: nädalavahetusel saad sõprade poole külla minna). Lubaduste mitte täitmine võrdub valetamisega ja annab halba eeskuju.
- Tekitage lapsele õnnehormoone –tehke koos neid tegevusi, mis lapsele meeldib ja muutke see preemiaks.
- Teismelisel aidata kodus leida tegevust. Noorukil aidata mõelda, mida ta kodus teha saab, mitte keskenduda sellel mida ta kriisi tõttu teha ei saa.
- Rasketel hetkedel liidavad ja annavad tuge peredele traditsioonid, kui teie peres pole traditsioone varem olnud siis nüüd on sobiv aeg mõne ühise kombe loomisele alus panna. See võib olla näiteks ühine õhtusöök, kuhu kuulub ka kõigi pereliikmete päeva jagamine.