EVEA esindajad arutasid Isamaa fraktsiooni liikmetega ettevõtjate pakutud ettepanekuid

Riigikogu Isamaa fraktsiooni ja EVEA esindajate töökohtumine. Foto: EVEA

Riigikogus toimus 10. novembril töökohtumine, millest võtsid osa Isamaa fraktsioon liikmed ja EVEA (Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon) esindajad. Kohtumisel osalesid Riigikogu asespiiker ja Isamaa erakonna juht Helir-Valdor Seeder, Riigikogu majanduskomisjoni esimees Sven Sester, rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk, EVEA president Heiki Rits ja asepresidendid Marina Kaas ning Ille Nakurt-Murumaa.

Koroonakriis ei ole läbi, selle teine laine alles kogub hoogu ja uued piirangud on väga tõenäolised. Inimeste vaba liikumisega seotud ettevõtluse valdkonnad on krahhi äärel. Ära on jäänud suvine kõrghooaeg ning ilmselgelt jääb ära ka jõulu-kõrghooaeg.

Toimunud kohtumisel jagunesid arutlusel olnud teemad suures plaanis neljaks: kriisiabi enimkannatanud sektorite ettevõtjatele, kaasamine Euroopa Liidu taastevahendite planeerimisse, väikeettevõtjate viivitamatu kaasamine sotsiaaldialoogi siseriiklikul tasandil ning VKE (väikeste ja keskmiste ettevõtjate) testi rakendamine Eestis. Seejuures soovivad EVEA esindajad juba lähiajal kohtuda justiitsminister Raivo Aegiga ning seda lootuses, et testi juurutamine parema õigusloome nimel leiab tema toetust.

EVEA esindab otse- ja kollektiivliikmete kaudu enam kui 5200 ettevõtet, olles seega nii liikmete arvult kui esindatavat sihtgruppi arvestades suurim sektoriülene ettevõtjate katusorganisatsioon Eestis. Olles ainus mikro- ja väikeste ettevõtete esindusorganisatsioon, on assotsiatsiooni ettepanekud nii regionaalselt kui valdkondlikult laiapõhjalised ning käsitlevad väikeettevõtete vaadet oluliselt laiemalt kui liikmeskonna mured.

Ettepanekud lähtuvad mitte ainult väikeste ja keskmiste ettevõtjate (VKE) vaatest vaid peavad silmas majandusuuenduste üldist eesmärki – inimese väärtustamine, teadus- ja arendustegevuse, jätkusuutlikus, halduskoormuse vähendamine. VKE-de kaasamine on võtmetähtsusega põhjusel, et Eesti ettevõtetest üle 99 protsendi on väikesed ja keskmised ettevõtted, sealhulgas 94 protsenti mikroettevõtted. Enamik (üle 75 protsendi) Eesti töökohti, investeeringuid, maksulaekumisi ja sisemajanduse kogutoodangust tuleb just väikestelt ja keskmistelt ettevõtetelt. Erinevalt enamusest Euroopa Liidu liikmesriikidest puudub Eestis täna VKE-poliitika ning kasutatakse lähenemist „üks mõõt sobib kõigile“. Selles olukorras on EVEA hinnangul tähtis rakendada põhimõtet „Think Small First“ – „Mõtle esmalt väikestele“.

EVEA tutvustas VKE-de seisukohalt olulisimaid probleeme, millega tegeletakse aastatel 2020-2021 ning mille osas otsitakse koostööd Riigikogus esindatud erakondadega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga