Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kirjutas reede varahommikul sotsiaalvõrgustikus Twitter, et Euroopa Liidu riigid jõudsid Brüsseli tippkohtumisel migratsiooniküsimustes kokkuleppele. Kokkuleppe osaks on plaan hakata sisserändajaid sõeluma nende sobivuse alusel varjupaika taotleda Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas, s.t. enne, kui nad Euroopa Liitu jõuavad . Piirkonna riikidele pakuks Euroopa Liit sel juhul täiendavat finantsabi.
“EU28 liidrid nõustusid #euco järeldustega sealhulgas migratsiooni osas,” kirjutas Tusk.
Luksemburgi peaminister Xavier Bettel kinnitas Twitteris veidi hiljem samuti, et migratsiooni osas on lepe saavutatud.
EL peab oma välispiiri kontrollima
Peaminister Jüri Ratas rõhutas ülemkogu rändeteemalisel arutelul, et Euroopa Liidul (EL) peab olema tugevam kontroll oma välispiiri üle ning liit vajab tihedamat koostööd kolmandate riikidega, samas peab pagulaste vastuvõtmine jääma vabatahtlikuks.
„Meil on vaja paremat koostööd riikidega väljaspool Euroopa Liitu ning peame tõhusamalt toime tulema nende inimeste tagasisaatmisega, kellel ei ole õigust EL-is kaitset saada. Peame ka toetama liikmesriike, kes on kõige suurema rändesurve all,“ ütles Ratas.
EL-i juhid kõnelesid veel regionaalsete rändepunktide loomise ideest. „See idee väärib edasiarendamist. Selliste keskuste loomisel on mitmeid õiguslikke ning praktilisi küsimusi, millele tuleb vastused leida koostöös rahvusvaheliste organisatsioonidega. Ümberpaigutamine ja ümberasustamine selles raames jääb vabatahtlikuks,“ ütles Ratas.
Läbirääkimised muutis keerulisemaks Itaalia uue valitsuse positsioon. Analüütikute hinnangul suutsid nii Itaalia kui Saksamaa saavutada mingis osas oma tahtmise. Itaalia peaminister Giuseppe Conte, kelle jaoks oli see esimene Ülemkogu, oli läbirääkimiste tulemustega rahul. Parempopulistliku koalitsiooni üks võtmefiguure ja siseminister Matteo Salvini jäi siiski skeptiliseks, öeldes juhtivale päevalehele La Repubblica, et ei usalda sõnu, vaid ootab Euroopa Liidult fakte.
Itaalia läks Vene sanktsioonide osas kompromissile
Tippkohtumisel leppisid EL juhid kokku, et Venemaale Ukraina konflikti tõttu kehtestatud majandussanktsioone pikendatakse veel kuue kuu võrra, kuigi Itaalia uus valitsus on kodumaal andnud lubaduse nõuda nende tühistamist.
EL ametniku sõnul oli 28 liidril “väga lühike arutelu” teemal, mis viib 2014. aasta juulis kehtestatud sanktsioonide pikendamisele veel kuue kuu võrra. Analüütikute hinnangul oli see Itaalia vastutulek migratsioonikriisi lahenduste otsimisel.