Möödunud nädalal algatasid koalitsioonierakonnad Isamaa, Keskerakond ja EKRE Riigikogus seadusemuudatuse, mis võimaldaks vähendada kõrgemate riigiteenijate ametipalku ka eriolukorra ajal. Riigikogus eelnõu üle andnud Isamaa fraktsiooni liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits ütles intervjuus Äripäeva raadiole, et rahvasaadikud ja kõrged riigiametnikud peavad olema koos oma inimestega nii heas kui halvas ja see peab väljenduma ka palganumbri muutustes.
„Me ju saame suurepäraselt aru, et meid tabanud tervisevaldkonna kriisiga samaaegselt on kriis ka majanduses. See tähendab, et paljude ühiskonnaliikmete sissetulekud langevad pikkadeks kuudeks. Seetõttu on eluvõõras ja mõeldamatu kõrgemate riigiteenijate palkade tõus,“ ütles Ladõnskaja-Kubits Äripäeva raadio hommikuprogrammis Aivar Hundimäele.
Ladõnskaja-Kubitsa sõnul kaaluti palgatõusu peatamiseks mitmeid erinevaid võimalusi, kuid tema hinnangul oli parim valik laiendada olemasolevas kõrgemate riigiametnike palkade muutmise seaduses ette nähtud parameetreid. Seda seetõttu, et teistlaadi muudatused oleksid suure tõenäosusega Põhiseadusega vastuolus. „Meie algatust toetavaks faktoriks on olemasolev riigikohtu lahend [„..eriolukorra korral on riigikohtul lubatud Põhiseaduse par. 5 kohandamisel teha erand ja vähendada kõrgemate riigiteenistujate palka…“ 2009. a – TOIM]. Sisuliselt tunnistab Riigikohus, et olemasoleva Riigikogu koosseisu liikmete palkate vähendamine on teatud kaalutlustel Põhiseadusega kooskõlas. Kui me võrdsustame eriolukorra sõjaseisukorraga peaks palkade vähendamine olema lubatud.“
Ladõnskaja-Kubits ütles, et kuigi eelnõule kirjutasid alla ainult koalitsioonierakonnad on tõenäoline, et seda toetavad ka teiste erakondade liikmed. „Oleme avatud muudatusettepanekutele, et analüüsida võimalusi, kuidas eelnõud veelgi paremaks teha,“ ütles ta.
Kuula täispikka intervjuud Äripäeva raadiost
Seadusemuudatustega viidaks seadusesse sisse eriolukorra mõiste, mis lubab kõrgemate riigiametnike palga koefitsentide vähendamist sarnaselt sõjaseisukorrale ja kõrgemale valmisolekule.
Teine muudatusettepanek annab Riigikogule õiguse muuta ajutiselt kõikide antud seaduses loetletud riigiteenistujate palkade koefitsenti.