Riigikogus toimunud välispoliitika arutelu saatsid opositsioonierakondade poliitikute etteheited Eesti välispoliitilisele kursile. Riigikogu väliskomisjoni liikme Mihhail Lotmani (Isamaa) sõnul on tal häbi kuulata etteheiteid, mida tehakse Eesti riigi välispoliitikale, sest Eesti välispoliitika on edulugu.
Lotmani sõnul on Eesti edu rajatud järjekindlale ja järjepidevale välispoliitikale. „Õiguslik järjepidevus on Eesti poliitika, ka välispoliitika nurgakivi. Vastutustundlik välispoliitika lähtub rahvusvahelistest lepingutest, rahvusvahelistest õigustest. Eesti ei ole rahvusvahelistes organisatsioonides klient, kes ootab mingisuguseid teenuseid. Eesti on rahvusvahelise kogukonna täisliige, kellel on omad ootused aga ka kohustused ning Eesti panustab väärikalt nii Euroopa Liidu töösse kui ka NATO-sse ja nüüd ka ÜRO-sse.“
Lotmani sõnul ei saa mitte keegi monopoliseerida õigust rääkida riigi nimel. „Eesti on parlamentaarne demokraatlik õigusriik. Eesti välispoliitikat kujundab Riigikogu ja viib ellu Välisministeerium. See tähendab, et Eestil ei saa olla mitut välispoliitikat. Ükski Riigikogu liige, minister või President ei saa esineda Eesti riigi nimel omavoliliste julgete sammudega – ta peab alati teatama, et see on tema isiklik, mitte riigi arvamus. Sõna on vaba, me kõik võime seda harrastada, kuid mitte ükski meist ei saa monopoliseerida õigust rääkida riigi nimel.“
„See, mida Eesti on suutnud ühe põlvkonna jooksul saavutada, on märkimisväärne. Me oleme ÜRO Julgeolekunõukogu liige, NATO täisõiguslik liige, Euroopa Liidu liige. Me ei pea häbenema seda, et Eestil on kindlad poliitilised eesmärgid ja suunad. Mul on kummaline – et mitte öelda häbi – kuulata seda nuttu ja hala ning neid etteheiteid, mida tehakse Eesti riigile ja tema välispoliitikale,“ lisas Lotman.