Oktoobris kirjutas Postimees seaduseaugust tulumaksuseaduses, mille tõttu peavad aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised riigile lisatulumaksu maksma. Pärast ilmunud lugu tegi rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa) ettepaneku muuta tulumaksuseadust nii, et aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised “valel ajal” sünnitamise tõttu lisatulumaksu maksma ei peaks. Ettepanekule avaldasid koheselt toetust ka rahvastikuminister Riina Solman (Isamaa) ja rahandusminister Martin Helme (EKRE)
Täna andis rahandusministeerium teada, et ebaõiglasele olukorrale on lahendus leitud. Muudatuste tulemusena saavad aasta viimases kvartalis sünnitus- või koondamishüvitist saanud inimesed võimaluse maksustamise mõttes osa hüvitisest üle kanda järgmisesse aastasse.
Näiteks kui inimene saab detsembris koondamishüvitise kahe kuu eest, võib ta maksustamise mõttes ühe kuu summa kanda üle järgmisesse aastasse. Sama kehtib ka sünnitushüvitise kohta. Selline asjade korraldus võimaldab sünnitus- ja koondamishüvitist maksustada nii, nagu neid saaks iga kuu.
Rahvastikuminister Riina Solman ütles, et tal on heameel, et koostöös rahandusministeeriumiga saab probleem viimaks lahenduse. “Värsketel emadel on niigi palju muresid millele mõelda ja riik ei tohiks neile täiendavaid negatiivseid kohustusi tekitada. Iga lapse tulek siia ilma peab olema riigi poolt oodatud ja väärtustatud. Tunnustan rahanduskomisjoni, rahandusministrit ja kõiki eksperte, kes aitasid olukorrale lahenduse leida.”
2018. aasta viimases kvartalis oli 2204 sünnitushüvitise saajat. Haigekassa makstud keskmise sünnitushüvitise suurus oli 2018. aastal 140 päeva eest 5518 eurot.
Muudatus rakendub tagasiulatuvalt 1. jaanuarist 2018. Maksustamise mõttes hüvitise edasikandmiseks tuleb esitada füüsilise isiku tuludeklaratsioon ja seda nii hüvitise edasikandmiseks kui järgmisesse aastasse kantud osa maksustamiseks.
Praegu veel kehtiv lisamaksu kohustus puudutab teravalt neid rasedaid, kes jäävad sünnituspuhkusele oktoobris, novembris või detsembris. Seda seetõttu, et sünnitushüvitis laekub 4,7 kuu eest korraga ette ja kui see saabub naise pangakontole aasta lõpus, ajab see aastatulude kogusumma lõhki. Riigile pelgalt „valel ajal“ sünnitamise tõttu lisaks makstavad summad ei ole sugugi väikesed, ulatudes kuni 783 euroni.