Euroopa Parlamendi valimistel võivad liberaalid ja populistid küll kohtade arvu kasvatada, kuid hind selle suurenenud populaarsuse eest on vägagi krõbe, kirjutab Isamaa Noorteühendus ResPublica aseesimees Karl Sander Kase vastuseks Postimehe artiklile „Weberit võib oodata Pyrrhose võit“
Täna ilmunud Postimehe artiklist saame teada, et Euroopa Parlamendis väheneb Euroopa Rahvapartei (ERP) kohtade arv ning suure tõenäosusega ei suuda ERP ja Sotsid tagada enam parlamendis kahepeale enamust.
Postimehe pealkirjas on aga üks suur viga. Pyrrhose võit tähendab võitu, mis on sisuliselt samaväärne kaotusega, sest võidu saavutamise hind on olnud liiga kõrge. See väljend pärineb aastast 280 eKr, mil kuningas Pyrrhose armee võitis Itaalias peetud lahingu, ent lahingu käigus kaotas valitseja suure osa oma armeest ja armee ladvikust. Kaotatud sõdureid ta aga asendada ei suutnud.
Väidetavalt ütles Pyrhhos „Üks selline võit veel ja ma olen kadunud“.
Postimehes ilmunud loo pealkiri on seega eksitav ning see väärib olulist parandust. Weberi ja ERP valimisvõitu ei ole võimalik nimetada Pyrrhose võiduks. Seda väljendit oleks võimalik kasutada siis kui ERP liikmed suudaksid valimiskampaanias sattuda teiste fraktsioonidega sellisesse konflikti ja põletada nii palju sildu, et enamuse saavutamine Euroopa Parlamendis oleks, kas võimatu või tuleks selleks teha väga olulisi järeleandmisi.
Tegelikkuses ähvardab Pyrhhose võit Euroopa Parlamendi valimistel liberaale ja parempopuliste.
Liberaalidele ennustatakse kohtade arvu kasvu ennekõike tänu Macroni En Marche´i pääsemisele Euroopa Parlamenti. Selle toel kasvab liberaalsete saadikute osakaal Euroopa Parlamendis. Pole aga saladus, et Macron ei ole liberaalide fraktsiooni suurim fänn ning sõltuvalt tema otsusest võib En Marche´i pääsemine parlamenti tähendada hoopis liberaalide fraktsiooni lõhenemist. Seega on võimalik, et senisest suurema ühisrinde asemel toimub hoopis killustumine.
Teine Pyrrhose võit on määratud parempopulistidele. Nad suudavad küll kohtade arvu Euroopa Parlamendis märkimisväärselt kasvatada, kuid populismi, räige retoorika ja konfliktidel põhineva poliitika tõttu ei soovi keegi nendega koostööd teha.
Esmapilgul võib tunduda, et liberaale ja populiste saadab valimistel edu, kuid selle edu hind võib osutuda vägagi krõbedaks ning see peaks valijad tõsiselt mõtlema panema.