Täna, 30. augustil kell 19 Mustpeade Majas XX Tallinna Kammermuusika Festivali lõppkontserdil „Tuleviku tähed“ selgub „Noor Muusik 2024“ preemia laureaat. Perekond Kelam annab üle juba 19. korda tunnustuse, mis on pühendatud Marje ja Kuldar Singi mälestusele. Kontserdil esinevad Festivali Tuleviku Orkester Andres Kaljuste dirigeerimisel ning väljapaistvad solistid Anna-Liisa Bezrodny (viiul) ja Riivo Kallasmaa (oboe).
„Olen jaganud oma perega noore muusiku preemiat välja 18 korda, et anda hoogu noorte talentide arengule ning jäädvustada minu ema ja venna – heliloojate Marje ja Kuldar Sink’i – mälestust, kes Nõukogude rõhuva ideoloogia tingimustes ei saanud oma andeid piisavalt realiseerida,“ ütles Tunne Kelam. „Meie perel on au ja rõõm osaleda Pille Lille erakordses kodanikualgatuses, mis on andnud hindamatu panuse eesti noorte muusikute arenguks.“
Preemia on käinud käsikäes Tallinna Kammermuusika festivaliga alates selle loomisest aastal 2005. Marje ja Kuldar Singi nimelise PLMF preemia senisteks laureaatideks on olnud: 2005 – Oliver Kuusik (tenor), 2006 – Rene Soom (bariton), 2007 – Kädy Plaas (sopran), 2008 – Priit Volmer (bass), 2009 – Maria Veretenina (sopran), 2010 – Arete Teemets (sopran), 2011 – Andreas Lend (tšello), 2012 – Kristel Pärtna (sopran), 2013 – Ivi Ots (viiul), 2014 – Johan Randvere (klaver), 2015 – Pärt Uusberg (helilooja), 2017 – Raiko Raalik (bass), 2018 – Kadi Jürgens (metsosopran), 2019 – Ille Saar (sopran), 2020 – Martin Karu (kontratenor), 2021 – Theodor Sink (tšello), 2022 – Marcel Johannes Kits (tšello), 2023 – Sandra Laagus (metsosopran).
Lisaks auhinnatseremooniale avaneb publikul erakordne võimalus kuulda maailma esmaettekandes festivali tellimusel valminud Lauri Jõelehe uudisteost „Variatsioonid Dowlandi teemale”, esitajaks Festivali Tuleviku Orkester Andres Kaljuste dirigeerimisel.
Teose kohta on helilooja öelnud järgnevalt: „Kuna Tallinna Kammermuusika Festivali teema on sellel aastal „Briti maastikud“, siis kasutasin võimalust teha kummardus ühele Inglise renessansiaja suurkujule John Dowlandile, ning kirjutasin variatsioonid Dowlandi teosele „The Earl of Essex Galliard“. Ühtlasi on see ka austusavaldus veel teisele Inglise heliloojale Benjamin Brittenile, kes on samuti kirjutanud variatsioonid ühele John Dowlandi teosele. Nii nagu Britten lõpetab oma teose „Nocturnal“ John Dowlandi teosega „Come, Heavy Sleep“, lasen ka mina oma variatsioonid lõppeda John Dowlandi muusikaga.“
Kontserdil tuleb ettekandele ka Edward Elgari serenaad keelpilliorkestrile ning J. S. Bachi topeltkontsert oboele ja viiulile, solistid Anna-Liisa Bezrodny ja Riivo Kallasmaa. Antonio Vivaldi kuulsa kontserdi neljale viiulile ja keelpilliorkestrile kannavad ette noored andekad solistid Karoliina Kuppart, Gerli Roost, Dmytro Cherepov ja Sofia Yavorska. Kontserdi lõpetavad Charlie Chaplini tuntud filmimuusika pärlid „Terry teema“ filmist „Rambivalgus“ ja „Naerata“ filmist „Moodsad ajad“.
Anna-Liisa Bezrodny on nõutud solist, kammermuusik ning pedagoog üle maailma. Ta on mänginud solistina erinevate orkestritega maailmakuulsates kontserdisaalides ja töötanud väljapaistvate dirigentidega. Lähitulevikus on ootamas turnee viiulilegend Nigel Kennedyga. Riivo Kallasmaa mängib tihti Tallinna Kammerorkestri ridades ja on osalenud Eesti Festivaliorkestri töös selle loomisest alates. Ta on teinud koostööd Eesti esimese nüüdismuusikale spetsialiseerunud instrumentaalansambliga NYYD Ensemble. Aastal 2018 koos sopran Jaanika Kuusikuga loodud ainulaadne kooslus Duo ObSolute on tuntust kogumas nii kodumaal kui ka üle piiri.
Mitmekülgne muusik Andres Kaljuste õppis dirigeerimist Sibeliuse Akadeemias. Tänaseks on ta dirigendina teinud koostööd mitmete orkestritega, sh Helsingi ja Tampere Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, ERSO, Lahti ja Oulu Sinfoniad, Aarhusi Sümfoonikud, Tallinna ja Keski-Pohjanmaa Kammerorkestrid jpt. Kaljuste on töötanud Stockholmi Lilla Akademieni orkestrite dirigendina ning instrumentaalansamblite juhendajana. Samuti on ta olnud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri dirigent. Meistriklasse on Kaljuste andnud Inglismaal, Prantsusmaal, Venemaal, Hiinas ja Soomes. Dirigendina naaseb ta tuleval hooajal Rahvusooperisse Estonia, Klaaspärlimäng Sinfonietta juurde ning festivalile „Kratt“.
Festivali Tuleviku Orkester koosneb paljudest andekatest noortest muusikutest, kes on õppimas Eesti muusika õppeasutustes. Mitmetest riikidest pürgivad Eesti koolidesse noored muusikud ja nii ka Festivali Tuleviku Orkestris on viiulirühmade kontsertmeistriteks tudengid Ukrainast. Suurem osa mängijaid õpib Tallinna Muusika- ja Balletikoolis, mõned Vanalinna Hariduskolleegiumis ning mõni juba ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Kõigil neil on omajagu esinemiskogemust ning paljud on juba rahvusvaheliste konkursside laureaadid. Kontsert ”Tuleviku tähed” toob esile meie suurepäraseid noori andeid, nii ansamblistide kui ka solistidena.