Isamaa kohalike omavalitsuste ja piirkondade juhid kogunesid reedel Pärnus, et arutada kujunenud poliitilist olukorda Eestis.
„Minu meelest on kõige illustratiivsem sellele kaosele, mis praegu Eesti riigi juhtimises on, praegune võimetus valitsusel kujundada selgeid seisukohti seoses töörahu tagamisega koolides,“ ütles enda avakõnes Isamaa esimees Urmas Reinsalu.
Reinsalu sõnul ei ole võimalik valitsusel väita, et nende prioriteediks on haridus, kui riigieelarvesse sai kirja vaid 1,77-protsendiline õpetajate palgatõus, sest kõik kevadel Riigikokku valitud erakonnad olid andnud õpetajatele arvestatavalt suuremad lubadused.
Isamaa esimees jätkas: „Õpetajatel oli õigustatud meelepaha, aga nad näitasid valmidust otsida kompromissi. Nad pakkusid selleks lahenduseks 8-protsendilise palgatõusu. Sellest ettepanekust lähtuvalt tegi ka Isamaa oma alternatiivse riigieelarve kavasse muudatusettepaneku õpetajate palka selles määras tõsta, näidates sellele ära ka selged katteallikad riigieelarvest.
Nüüd jälgib Eesti ühiskond toimuvat nõutusega. Nii rahandus-, haridus- kui ka peaminister ütlesid, et järgmise aasta palga – konflikti põhipõhjuse – osas on rong juba läinud.
Ma arvan, et see kujund ilmestab selle valitsuse juhtimist. Mida tähendab, et rong on läinud? Kes seda rongi juhib? Kes on selle rongi peal? Kuhu see rong sõidab? Palju praktilisi küsimusi. Ma saan aru, mida nad mõtlesid: et 2024. aasta riigieelarvet ei jõua enam muuta. Jõuab loomulikult! See on parlamendi kätes.“
Reinsalu sõnul näitasid valitsuse neljapäevased arutelud, kus vaatamata terve päeva kestnud kohtumistele palgatüli küsimuses lahenduseni ei jõutud, et Eesti poliitiline juhtimine on kriisis. „Kõigil kolmel koalitsioonipartneril on täiesti erinev nägemus sellest, kuidas tagada koolides töörahu, aga üheski neist nägemustest pole õhkagi valimiste eel antud lubadustest. Nüüd oleme silmitsi määramatu stressiväljaga tervele Eesti ühiskonnale, õpetajate streigiga.
Isamaa sõnum on selge: see valitsus on kaotanud poliitilise aktiva. Selle kaose keskmes on peaminister oma isikliku poliitilise kriisiga. Kuna ta ise seda ei mõista, on Isamaa algatanud peaministri umbusaldamise. Meie ülesanne on peegeldada ühiskonna ootust parema poliitilise juhtimiskvaliteedi järgi ning pakkuda positiivset alternatiivi,“ ütles Reinsalu.