Soome otsus valida oma õhujõududele just Ameerika Ühendriikides valmistatud hävitajad F-35 on märgiline, kuna näitab, et Eesti põhjanaaber soovib ka NATO-sse kuulumata hoida tihedat sidet USA-ga, leiavad kaitseminister Kalle Laanet ja endine kaitseväe juhataja Riho Terras, vahendab ERR.
“See näitab selgelt, et Ameerika Ühendriikide ja Soome vaheline side on väga tugev ja Soome on väga selgelt – olles küll liitudega mitte liituda tahtev riik – valinud poole Ameerika Ühendriikide näol,” ütles erukindral Terras (Isamaa), kes on praegu Euroopa Parlamendi liige.
“Ehkki [Soome] presidendi pendelpoliitika Venemaaga võib meis mõnikord kahtlusi tekitada, on see selge sõnum, et Soome kõnnib NATO-ga ühte jalga. Ja kindlasti on Eesti julgeolekule väga oluline, et meie põhjanaabri õhuruum on väga professionaalselt ja väga kõvade tehniliste vahenditega kaitstud,” lisas Terras. “Meie jaoks on see oluline, et Soome on selle lennukiostuga nii selgelt Ameerika Ühendriikidega koostööd defineerinud. Nii et meil jääb üle ainult selle üle rõõmu tunda,” lisas Terras ERR-ile.
Otsuse positiivset mõju Eesti julgeolekule rõhutas ka kaitseminister Laanet: “Mina saan ainult hea sõna ja pilguga vaadata selle peale, kui meie naabrid kasvatavad oma kaitsevõimet, sest kindlasti heidutuse mõttes mõjutab see ka meid positiivses mõttes, ka meil on siis rohkem julgeolekut. See, mis Soome teeb oma hävitajate ostuga, on kindlasti kogu regiooni kaitsevõimele suureks abiks.”
Venemaale tähendab see Terrase sõnul seda, et igasugune Soome survestamine sõjaliselt on täna palju keerulisem, kui ta oli eile. Tema hinnangul näitab see Venemaale, et Soome on väga selgelt poole valinud. „Igasugune pooletoobine poliitika ei ole jätkusuutlik ja Soome on sellest aru saanud,“ märkis Terras.
Varghävitajate F-35 näol on tegemist inimkonna ajaloo kõige kallima relvasüsteemiga, mis suudab täita nii hävitus-, luurelennuki kui taktikalise pommitaja ülesandeid. Viienda põlvkonna hävitajana on F-35 eelised lahinguruumis tema hukukindlus ja situatsiooniteadlikkus, mille tagab vargtehnoloogia, sensorid ja mitmekihiline andmeside.
Tegemist on relvasüsteemiga, mis on osa ühendvägede taktikalisest info- ja juhtimissüsteemist koos võimega tungida vastase õhukaitsesüsteemi ja juhtida teiste hävitajate lahingülesandeid.
Lennuk F-35 saab täita nii hävitus- ja luurelennuki kui taktikalise pommitaja ülesandeid. F-35 suudab lennata kiirusega enam kui 1900 km/h, lennuki põhirelvastusse kuulub GAU-22/A tüüpi 25mm-kaliibriga neljaraudne Gatling-tüüpi automaatkahur ning kaks õhk-õhk ja kaks õhk-maa tüüpi raketti. Täiendavalt saab tiiva alla kinnitada veel kaks raketti või pommi. Allikas: mil.ee