Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juht Martin Helme ja partei eelmine esimees Mart Helme seadsid pühapäeval, 3. jaanuaril Tre Raadio eetris olnud saates “Räägime asjast” kahtluse alla Leedu ja Rumeenia valimiste korrektsuse. Kaitseminister Jüri Luik märgib raadios kõlanut kommenteerides, et Helmete avaldused demonstreerivad nende ohtlikku hoolimatust Eesti riigi rahvusvaheliste suhete osas.
„Enne järgmist saadet peaksid Helmed teatavaks võtma, et maailmas pole ühtegi riiki, keda võiks solvata sisepoliitiliste punktide võitmiseks,“ märgib Luik, kelle hinnangul kahjustavad liitlaste-suunalised solvavad väljaütlemised otseselt meie kaitsekoostööd, sest sellised asjad jäetakse meelde, isegi kui seda otse ei öelda. Luige sõnul on antud juhul leedukad ka avalikult reageerinud.
„Kindlasti pole sellised väljaütlemised lubatavad Eesti Vabariigi ministrile. Eesti julgeolekus mängivad suurt rolli nii Leedu kui Rumeenia, nad on meie lähedased sõbrad. See on ja jääb nii ja seda ei suuda väärata üks loba raadiosaates. On masendav, et peame uut kohtumist oma liitlastega alustama vabandussõnadega,“ toonitab Jüri Luik ning lisab, et kogu see absurdne jutt süvariigist on nõrkade tunnus. „Seda räägivad poliitikud, kellel muud argumendid on kokku kuivanud. Samahästi võib päevasündmusi seletada nõidade musta maagiaga.“
Riigikogulane Mart Helme ütles Tre Raadios, et Leedu valimistel toimunu oli ilmselgelt läbipaistev süvariigiskeem, mis käivitati ja mis õnnestus läbi suruda. Rahandusminister ütles seepeale, et sama asja prooviti ka Rumeenias – tema nägevat täpselt sama mustrit, vahendab Delfi saates kõlanut.
Raadiosaatele reageerisid ühismeedias ka peaminister ja president
„Kinnitasin täna hommikul Leedu peaministrile, et meil on suurepärased kahepoolsed suhted. Meil on palju teid, mida oleme koos käinud ja käime täna ning homme,“ kirjutab peaminister Jüri Ratas.
„Balti riikide strateegilised suhted on tugevad ja suurepärased ning jäävad nii ka homme ja ülehomme. Ma saan seda hea meele ja uhkusega alati kinnitada. Ükski pühapäevane raadiosaade ei suuda seda muuta. Küll aga mõtisklen, mida EKRE juhid õieti saavutada soovivad. Tundub, et see saade toob käärimist ka EKRE enda ridadesse, kuid see on nende erakonna küsimus. Kas soovitakse rikkuda kolme erakonna ühiseid kokkuleppeid, mille panime kirja koalitsioonilepingusse? Seal on palju õigeid ja häid põhimõtteid, mida oleme oma töös ikka oluliseks pidanud. Teine võimalus on, et EKRE soovib avada koalitsioonilepingut. Ütlen ausalt, et kumbki lähenemine pole nutikas ega jätkusuutlik.
Küll aga on mul soovitus teha enne raadiosaadet kiire dopingukontroll ning veenduda, et külalistel ei oleks kaasas lõvišokolaadi. Minu hinnangul oleks otstarbekas panna laua peale ka gloobus,“ sedastab peaminister sotsiaalmeediapostituses.
President Kersti Kaljulaid leiab ühismeediapostituses, et rahandusministri järjekordsed solvangud meie lähimate liitlaste ja partnerite suunas näitavad, et vabariigi valitsuse roll ja vastutus ei ole mitte kõigile valitsuse liikmetele jätkuvalt kohale jõudnud. „Ainuüksi fakt, et Leedu välisminister peab vajalikuks meie ministri haukumist kommenteerida, on kõnekas ja on piinlik,“ leiab president.
„Mis järgmiseks? Küllap kuuleme peagi, kuidas Leedu valimistel toimunud „süvariigi skeem” on hoopis tunnustus Leedu tugevale demokraatiale. Küllap ka lapiku maa teooria on tegelikult kinnitus me koduplaneedi kaunist kumerusest,” kirjutab Kaljulaid täna ühismeedias.
„Ma olen lubanud, et ei ole kunagi vait, kui kõne all on meie julgeolek. Suhted liitlastega on me riigi jaoks ilma igasuguse kahtluseta julgeolekuküsimus. Aga see on ka elementaarse väärikuse ja viisakuse küsimus,“ sedastab president.