Reformierakonna fraktsiooni esitatud vaenukõne kriminaliseeriv eelnõu langes esimesel lugemisel Riigikogu menetlusest välja. Eelnõu tagasi lükkamise poolt hääletas 50 parlamendi liiget ja vastu 39 riigikogu saadikut. Eelnõu toetus ERR-i andmeil 2008. aastal Euroopa Liidu nõukogus vastu võetud otsusele võitlemiseks rassismi ja ksenofoobia vormide ja ilmingute vastu.
Õiguskomisjoni liikme Tarmo Kruusimäe (Isamaa) sõnul on eelnõu valminud kiirustades ning on sisult toores. Eelnõu arutlusel juhtivkomisjonis jäi tema hinnangul ka eelnõu ajend arusaamatuks.
Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) märkis, et eelnõu suukorvistab Eesti rahvast.
„Üllatusega avastasin, et Reformierakond on surunud vaikselt Riigikogu tänasesse (16.12.20) päevakorda nn vihakõne seaduseelnõu, et sõnavabadus sisuliselt kriminaliseerida ja näha ette vanglakaristus kuni ÜKS AASTA ning korduva “sõnakuriteo” eest kuni KOLM AASTAT!
See on häbematu, et vaikselt soovitakse eesti rahvale selline “jõulukink” teha. Keset majandus- ja viirusekriisi tegeletakse hiilivalt sellise piinliku jamaga, et OMA RAHVAST suukorvistada?
Meedia vaikib selle teema maha, arvates et see neisse ei puutu. Te eksite sügavalt. Puutub ikka küll ja hakkavad ka lehemehed selle seaduse jõustumisel politseis istuma, eriti anonüümsete kommentaaride eest vastutuse kohaldamisel. Häbiväärne, et Reformierakond ei soovi justiitsvallas tõsta karistusi mõrvaritele või varastele, vaid tahab luua inimeste vanglaga karistamise süsteemi sisuliselt sõnavabaduse eest,“ kirjutab Reinsalu ühismeedias.
Isamaa on ka varem teatanud, et eelnõu on tsensuuri hiiliv kehtestamine ning riik ei saa öelda inimesele mõelda või mida öelda.