Isamaa: hariduse väärtustamine riigieelarves väljendub koalitsiooni poolt vaid sõnades

Viktoria Ladõnskaja-Kubits. FOTO: Scanpix/Tairo Lutter/EESTI MEEDIA

Täna toimub 2022. aasta riigieelarve seaduse 464 SE teine lugemine. Riigikogu liikme, kultuurikomisjoni kuuluva Viktoria Ladõnskaja-Kubitsa sõnul näitab tuleva aasta riigieelarve, et hariduse valdkonna hea käekäik ei ole koalitsiooni esimeste prioriteetide seas.

„Õpetajate järelkasvu probleem on olnud terav juba aastaid. Valitsuse poolt planeeritud õpetajate palgatõus tõstab töötasu, aga ei lahenda probleemi tervikuna. Valitsus nimetab õpetajate järelkasvu probleemile lahenduste otsimist riiklikuks prioriteediks. Samas oleks hädavajalik koostada tervikpakett lahendustest, mis annaks kõnealusele, nn „riikliku prioriteedi“ mõistele ka tähenduse,“ selgitas Ladõnskaja-Kubits.

Isamaa fraktsioon on muudatusettepanekuid tehes pidanud silmas vajadust eraldada nii rahaline ressurss kui töötada välja lahenduste pakett selleks, et tagada õpetajate järelkasv ja hoida ära haridusvaldkonda üha tõsisemalt ähvardav kriis. Isamaa fraktsiooni poolt pakutu on üks osa võimalikest lahendustest, millele on avaldanud toetust nii koolid kui ka Haridus- ja Teadusministeerium ise.

Nimelt näeb üldhariduskoolide pidamiseks eraldatav riigieelarveline sihtotstarbeline toetus ette linnadele ja valdadele ning eraüldhariduskoolide pidajatele iga arvestusliku ametikoha kohta õpetajate tööjõukuludeks toetuse, mis on 17,1 protsenti kõrgem õpetaja töötasu alammäärast. Selle summa taastamine 17,1-lt protsendilt 20-le protsendile läheks riigile maksma 12 miljonit eurot.

Isamaa fraktsioon on teinud ka muudatusettepaneku suurendamaks kõrghariduse rahastamist 2022. aastal 20 miljoni euro võrra.

Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul jätab koalitsiooni poolt koostatud 2022. aasta riigieelarve inimeste toimetuleku kiirete hinnatõusude tingimustes tagaplaanile ning ühtlasi ei tegeleta mitmete oluliste pikaajaliste probleemide lahendamisega.

Isamaa fraktsioon on esitanud kaks lahendust, mis peaksid tuleval aastal pakkuma inimestele vajalikku tuge. „Oleme välja pakkunud, et 2023. aastast plaanitud erakorraline pensionitõus ja keskmise pensioni tulumaksuvabastus jõustuks juba 2022. aastal. Pensionireformiga riigieelarvesse laekunud täiendavad vahendid tuleks suunata tänaste pensionäride toetamiseks. Eriti arvestades kiiret hinnatõusu,“ ütles Isamaa fraktsiooni juht.

Samuti pakub Isamaa lahendust kiirele elektri-, gaasi ja kaugkütte hinnatõusule. „Selleks näeme ette käibemaksu ajutist langetamist elektrile, gaasile ja kaugküttele 20-lt protsendilt 9-le. Me ei saa suunata kümneid tuhandeid inimesi sotsiaalabi järjekorda nagu pakub valitsus. Järsk hinnatõus mõjutab kõiki Eesti inimesi ning kiirendab inflatsiooni ning seda aitab leevendada käibemaksu alandamine,“ ütles Seeder.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga