Euroopa Liidu siseasjade volinik Ylva Johansson rõhutas oma laupäeval tehtud avalduses vältimatut vajadust kehtestada uue, 23. septembril avalikustatava asüüli ja migratsioonipakti eelnõu sees ka pagulaste kohustuslik ümberjagamissüsteem riikide vahel ehk niinimetatud kohustuslik solidaarsusmehhanism.
Välisminister Urmas Reinsalu on aga seisukohal, et Eesti ei peaks toetama kohustuslikku ümberjagamismehhanismi. „See oleks vale tee. Eelmises valitsuses blokeerisin selle, et Eesti oleks toonase Euroopa Liidu eesistujana seda pakkunud teatud kompromissina. Nüüd on meil seetõttu selgelt ja argumenteeritult võimalik öelda, et migratsiooniküsimustes on meie huvides oma otsustusõiguse säilitamine ja sellest me ei loobu,“ kirjutab Urmas Reinsalu sotsiaalmeediapostituses.
Euroopa koostöö on välisministri hinnangul vajalik ennekõike selle rõhuasetusega, et vähendada rändesurvet Euroopasse ning korraldada paremini ebaseaduslike migrantide tagasisaatmist. „Debatt uue Euroopa Liidu migratsioonipakti üle tuleb tõsine. Meile on tähtis aktiivne oma positsioonide selgitamine ja koostöö samameelsete riikidega, et säilitada Eesti ja teiste liikmesriikide otsustuspädevus,“ rõhutab Urmas Reinsalu.
Viimastel aastatel on katsed varjupaigataotlejaid Euroopa Liidu siseselt ümber kolida pälvinud nn Visegradi neliku vastupanu. Visegradi gruppi kuuluvad Ungari, Poola, Tšehhi ja Slovakkia.
Johansson on tunnistanud, et ettepaneku tegemine, millega nõustuvad kõik liikmesriigid ja Euroopa Parlament saab olema keeruline ülesanne, vahendab ERR. “Ma arvan, et kui teen oma ettepaneku, ei oota mind “hurraa, meie võit”,” ütles Johansson, lootes siiski, et ettepanekut nähakse hea kompromissina.