Täna möödub 75 aastat Teise maailmasõja lõpust Euroopa pinnal. Selle tähtpäeva meenutamiseks korraldab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistumise raames kõrgetasemelise rahvusvahelise kohtumise.
„Praegusel ajal seisab maailm silmitsi ühe viimaste kümnendite suurima kriisiga. Seda suurem on meie kohus meenutada ühte kõige valusamat peatükki meie ühisest ajaloost, mälestada kõiki hukkunuid ja veenduda, et me ei unustaks kunagi selle tragöödia õppetunde,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu.
Välisministri sõnul kogunevad Eesti kutsel riigid esmakordselt alates pandeemia puhkemisest ÜRO egiidi all sedavõrd suurel arvul ja kõrgel tasemel. „Olen viimaste nädalate jooksul paljude oma kolleegidega isiklikult suhelnud ja mul on väga hea meel, et kõrgetasemeliseks aruteluks tuleb virtuaalselt kokku ligi 50 välisministrit kogu maailmast,“ kinnitas välisminister Urmas Reinsalu.
Julgeolekunõukogu liikmetest on esindatud kõrgetasemeliselt üle poole: Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia, Dominikaani Vabariik, Vietnam, USA ja Ühendkuningriik. Kuna üks Eesti eesistumise eesmärke on suurendada Julgeolekunõukogu läbipaistvust, toimub kohtumine formaadis, mis on avatud kõigile ÜRO liikmesriikidele. Osalust on kinnitanud välisministrid enamikest Euroopa riikidest, sealhulgas Põhjamaad ja Balti riigid, Gruusia ja Ukraina, aga ka esindajaid kaugemalt näiteks Keenia, Boliivia, Brasiilia ja Madagaskari välisminister.
Avasõnavõtud teevad Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell, ÜRO poliitikavaldkonna asepeasekretär Rosemary DiCarlo ja Yale’i ülikooli ajalooprofessor Timothy Snyder.
Reinsalu sõnul on Eesti enda ajalugu muutnud meid maailma ühe kõige tähtsama rahu ja julgeolekut tagavas otsustuskogus veelgi kindlameelsemaks ühiste väärtuste ja julgeoleku hoidmisel. „Kahjuks ei toonud Teise maailmasõja lõpp sugugi kõigile rahu ja julgeolekut, vaid paljud riigid kannatasid veel pikalt pärast 1945. aastat. Eesti jaoks lõppes Teine maailmasõda alles 1994. aastal, kui lahkusid Vene väed. Ka praegu ei ole Euroopas täielik rahu, agressioon Ukrainas ja Gruusias jätkub. On oluline, et arutaksime mineviku õppetunde, vaataksime ausalt otse praegustele julgeolekuohtudele ning seisaksime rahvusvahelise õiguse eest vankumatult ka tulevikus,“ rõhutas välisminister Urmas Reinsalu.
Orienteeruv ajakava
17.00 välisminister Reinsalu sissejuhatus
17.05 Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell
17.15 ÜRO poliitikavaldkonna asepeasekretär Rosemary DiCarlo
17.25 Yale’i ülikooli professor Timothy Snyder
17.40–18.20 sõna saavad Julgeolekunõukogu liikmed (protokolli kohaselt on Eesti sõnavõtt nõukogu liikmetest viimane)
18.20–… sõna saavad teised ÜRO liikmesriigid
Üritus toimub Eestis arendatud turvalisel virtuaalürituste platvormil Hybridity.