Vikipeedia eestikeelne sisu oli protestiks kättesaamatu

Vikipeedia kogukond blokeeris kogu eestikeelse sisu Ekraanitõmmis

Eesti vikipedia kogukong muutis kättesaamatuks kogu eestikeelse Vikipeedia kogu sisu, et väljendada rahulolematust Euroopa Liidu kavandatava autoriõiguse direktiivi muudatuste suhtes, mis ähvardavad kogukonna hinnangul vaba internetti ja ohustavad Vikipeedia toimimist.

Euroopa Parlamendi täiskogu hääletab neljapäeval, 5. juulil 2018, kas anda roheline tuli autoriõiguse direktiivi kavandile, mis vastuvõtmise korral oleks tõsine oht vabale ja avatud Internetile.

Direktiivi kavandi on hukka mõistnud 70 arvutiteadlast, sh Interneti HTTP-protokolli looja Tim Berners-Lee (link), 169 teadlast ja akadeemikut (link), 145 inimõiguste, pressivabaduse, teadusuuringute ja tehnoloogiaettevõtete organisatsiooni (link) ning ka Wikimedia Foundation, vaba entsüklopeediat edendav mittetulundusühing (link).

“Kavandatavad muudatused teenivad eelkõige suurettevõtete huve ning jätavad täitmata lubaduse viia autoriõigus kooskõlla digiajastu infojagamise põhimõtetega,” selgitas Wikimedia Eesti juhatuse esimees Eva Lepik. “Panoraamivabaduse ja avaliku omandi tugeva seadusliku kaitse asemel oleme saanud tsensuurimasinad ja lingimaksu. Väljendame oma protestiga solidaarsust Wikimedia liikumise, blokaadis osalevate Vikipeedia väljaannete ja kogu maailma netikasutajatega.”

“Vikipeedia kogukond ei ole nii kitsarinnaline, et laseks ülejäänud internetil kannatada ainuüksi seetõttu, et meile ollakse valmis meie suuruse tõttu head ja paremat pakkuma,” kinnitas Vikipeedia asutaja Jimmy Wales vastusena Euroopa Komisjoni meelitustele Twitteris. “Õiglus on see, mis loeb.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga