Erakond Eesti 200 tunnistas peale pikka vaikimist, et nemad on Tallinnas trammipeatuses eestlaste ja venelaste vaenu õhutava välireklaami tellijaks. Eesti 200 juht Kristina Kallas vabandas teisipäeva hommikul selle provokatsiooni korraldamise eest.
“Ma tean, et see tegi väga paljudele haiget,” ütles Kallas ning vabandas nende ees, kes ennast puudutatuna tundsid. “Eile oli väga pikk ja valus päev meile kõigile.” Kristina Kallasel polnud improviseeritud pressikonverentsil mida mõistlikku vastata selle kohta, miks nad esmaspäeval ajakirjanikele ja Eesti avalikkusele valetasid. Küll aga möönis ta, et nende provokatiivsete plakatite üles riputamine riivas ka paljusid erakonna liikmeid.
Politsei hinnangul pole alust süüteomenetluse algatamiseks Tallinna kesklinna ühte trammipeatusesse üles pandud rahvusi eristavate plakatite suhtes, mis pälvisid esmaspäeval laia avalikku tähelepanu.
“Politsei ja prokuratuuri hinnangul ei saa sellist reklaami käsitleda karistusseadustikus sätestatud vaenu õhutamisena, mistõttu politsei süüteomenetlust plakatite kohta ei alusta,” ütles politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Tuuli Härson rahvusringhäälingule (ERR).
Vaenu õhutamiseks nimetab seadus tegevusi, millega avalikult on kutsutud üles vihkamisele, vägivallale või diskrimineerimisele seoses rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, seksuaalse sättumuse, poliitiliste veendumuste või varalise või sotsiaalse seisundiga, kui sellega on põhjustatud oht isiku elule, tervisele või varale, edastas ERR.
Hobujaama trammipeatusesse ilmunud plakatid jagavad ooteala justkui kaheks, millest ühel on eesti- ja venekeelsed plakatid kirjaga “Siin ainult eestlased” ning teisel eesti- ja venekeelsed plakatid kirjaga “Siin ainult venelased”. Muud teksti peale üleskutse küsimuste korral helistada ei ole, kirjutab ERR. Kahel plakatil toodud telefoninumbrid erinevad teineteisest ning mõlemale helistades vastatakse plakatil viidatud keeles.
Eestikeelsel numbril helistades teatab moonutatud meesterahva hääl automaatvastajas, et 3. märtsil toimuvad riigikogu valimised, kus “tema” kandideerib ning rõhutab, et “meie, eestlased, peame kindlasti kokku hoidma; vaata kindlasti, et sa seisad õigel poolel”. Seejuures ei tutvusta automaatvastaja ennast. Venekeelsel numbril helistades kordub sama tekst vene keeles, ainult et eestlaste asemel on juttu venelastest, kes peavad kindlasti kokku hoidma ja vaatama, et seisavad õigel poolel, kirjeldas ERR.
Reklaamipinna haldaja JC Decaux keeldus plakati tellija nime avaldamast. Samuti ei osanud Tallinna linnavõimud öelda, kes võiks olla kampaania tellija.
Kõik erakonnad peale Eesti 200 eitasid otsesõnu oma seotust plakatitega. Eesti 200 juhid põiklesid ERR-i ja Postimehe küsimustele vastates selgetest vastustest kõrvale, edastasdi meediakanalid.
Eestimaa Ühendatud Vasakpartei teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et plakatite puhul on tegemist kõige puhtakujulisema apartheidiga ning küsis, kuidas selliste plakatite ilmumine Euroopa Liidu riigi pealinnas on üldse võimalik.
Meediaekspert Priit Hõbemägi avaldas varem arvamust, et need plakatid võivad olla osa Venemaa inforünnakust.
Vastavalt seadusele peab JC Decaux avalikustama plakati tellija alates 23. jaanuarist, mil saab läbi reklaamiseaduse lubatud kahenädalane peiteperiood. Pärast selle perioodi lõppu, kui tellija nimi saab avalikuks, on politseil võimalik otsustada, kas tegemist on poliitilise välireklaamiga või mitte.