Täna täitub 15 aastat Eesti liitumisest NATO-ga, mis on andnud Eestile ajaloos enneolematu julgeolekugarantii tänu tihedale kaitsekoostööle 28 liitlasega.
Peaminister Jüri Ratas ütles, et NATO-ga ühinemise päeva saab pidada meie liitlaste päevaks. „Nelikümmend aastat olime sunnitud vaatama NATO kaitsva kilbi taga seisvat maailma kui ihaldusväärset ja kättesaamatut. Aastal 2004, kui saime mitmete saatusekaaslastega NATO ja Euroopa Liidu liikmeks, oli suur taasühinemise hetk.“
„Lennart Meri ütles täna 15 aastat tagasi oma koduõuel NATO lippu heisates, et enam ei ole Eesti kunagi üksi. Need sõnad peavad paika. Seda kinnitab liitlaste igapäevane tugi meie iseolemisele. Ainuüksi eelmise aasta jooksul viibis Eestis peaaegu kümme tuhat liitlasriikide sõjaväelast,“ rõhutas Ratas.
Kaitseminister Jüri Luige sõnul on NATO alusleppe artikkel 5 Eestile andnud maailma võimsaima julgeolekugarantii, mille kohaselt võrduks meie ründamine kõigi alliansi liikmesriikide ründamisega. “Meie liikmelisus saavutati poliitikute ja riigiametnike aastatepikkuse raske tööga. Kui NATO uks korraks avanes, olime meie liikmelisuseks sada protsenti valmis.” ütles Luik. “Venemaa agressioonide valguses pole raske ette kujutada, mis meiega juhtuks, kui me poleks NATO-s,” lisas Luik.
Kolme aasta eest Varssavi tippkohtumisel otsustas NATO paigutada Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola liitlaste lahingugrupid. Eestis paiknevat lahingugruppi juhib Ühendkuningriik, kellega meid seovad pikaaegsed ajaloolised sidemed. Samuti on alates 2017. aasta kevadest Eestis teeninud Prantsusmaa, Taani ja Belgia kaitseväelased.
Täna toimub Kalevi Spordihallis NATO 70. ja Eesti NATO-s 15. aastapäeva tähistamine, mille avab peaminister Jüri Ratas. Lisaks esinevad välisminister Sven Mikser, kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk, NATO peakorteri avaliku diplomaatia osakonna programmijuht Eric Povel ja Kaitseliidu peastaabi ülem Jaak Mee.
Olulist:
- NATO on poliitilis-sõjaline liit, mis loodi pärast Teist maailmasõda liitlaste vabaduse ning julgeoleku kaitsmiseks. Koos Eestiga kuulub NATO- sse 29 riiki. Liitlased on konsensuslikult otsustanud kaitsta ühist vabadust ja ühispärandit, mis rajaneb demokraatia, isikuvabaduse ja seaduse ülimuslikkuse põhimõtetel.
- Alates Ämari Balti õhuturbebaasiks saamisest 1. mail 2014, on sealt Eesti õhuruumi kaitsnud seitse meie liitlasriiki – Taani, Saksamaa, Hispaania, Ühendkuningriik, Belgia, Itaalia, Prantsusmaa. Seda kokku umbes 60 hävitajaga.
- Avaliku arvamuse mulluse sügisese uuringu kohaselt toetab NATO-sse kuulumist 76% Eesti elanikest, sh 91% eestikeelsest elanikkonnast. See toetus jätkuvalt kasvab.